Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Empire State Building

Foto, en.wikipedia.orgDnešní článek bude plný zajímavostí! Kdo by za svůj život alespoň neslyšel o Empire State Building že? Pokud by přeci jen někdo nevěděl, oč jde, tak toto je název nejznámějšího mrakodrapu, který se nachází v New Yorku a stal se dominantou města. Budova má neskutečných 103 pater, ve kterých se převážně nachází kanceláře. Na vrcholu samotného mrakodrapu je vyhlídka.

Mrakodrap byl zpřístupněn roku 1931 po neuvěřitelných 410 dnech konstrukčních prací a určitou zajímavostí je, že měl sloužit ke kotvení vzducholodí.

Naštěstí ale bylo zjištěno, že by přistávání, díky špatnému proudění vzduchu, bylo riskantní. K čemupak asi dnes slouží? Ano, správně, jeho výška přímo vybízí k využívání mrakodrapu jako vysílače.

Výška budovy (střechy) Empire State Building v New Yorku - 381 m

Výška budovy s anténou - 443 m

Foto, en.wikipedia.org

Autor fotky: Timsdad at English Wikipedia [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

Empire State Building leží v jižní části čtvrťi Midtown na Manhattanu

 


Po otevření byl ESB první budovou světa, která měla více než 100 pater. Původně byl také ESB nejvyšší budovou ve městě, ale poté Foto, en.wikipedia.orgji překonal dnes již bohužel neexistující World Trade Center.

Budova je v noci nasvícena a barvy se mění podle momentální příležitosti. Na Vánoce se tak halí do barvy červené, naopak při Irském dnu do zelené.

Každoročně se koná jakýsi závod, při kterém účastníci musí co nejrychleji vyběhnout 86 pater. Současný rekord je 9 minut a 33 sekund.

ESB je samozřejmě přístupný i veřejnosti a pokud se budete chtít podívat až na vrchol, zaplatíte 44 dolarů. V případě že navštívíte New York, ale nenavštívíte Empire State Building, jako byste tu nikdy nebyli.

 

Foto, en.wikipedia.org

Autor fotky: Psongco [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, lillebe16

 


Nabídka ubytování v oblasti Manhattan přes booking.com


*Autor úvodní fotky - Erika39, creative commons

 

 
Tipy na levné letenky nejen do této oblasti naleznete zde
 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 17.07.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.