Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Městská doprava v Marseille

Marseille – přístavní město na jihu Francie, její druhé největší město, a zároveň hlavní město oblasti Provence a jedno z nejkrásnějších měst země. Počet obyvatel žijících v Marseille se pohybuje kolem 855 tisíc.

 

 

Městskou dopravní obslužnost zajišťuje především metro, které vzniklo v roce 1977 – tehdy byla zprovozněna jedna linka a druhá se k ní přidala v roce 1984. Celkem mají obě trasy 28 stanic. Do roku 2025 by měla být linka č. 2 rozšířena a do roku 2029 má být pro posílení městské dopravy vybudována třetí linka. V současnosti marseilleské metro přepraví denně okolo 225 tisíc cestujících.

 

Autor plánu metra:By L.m.k www.gnu.org/copyleft/fdl, CC-BY-SA-3.0 creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)],  Wikimedia Commons
   

 

Co se jízdného týká, existují dvě možnosti – tou první jsou jednorázové lístky, které se dělí na jednosměrnou jízdenku, jednodenní jízdné, dvou a třídenní jízdenky, karta na 10 jízd.

Druhým způsobem úhrady jízdného jsou dobíjecí karty. Vydávají se v několika kategoriích – výhodné jsou především pro toho, kdo ve městě pobývá delší dobu. Je možné zakoupení permanentní nebo roční karty, a tu si můžete dobít na měsíc, tři měsíce i rok. Cena je závislá i na věku cestujícího.

Metro je v provozu každý den od 5 hodin ráno do půl jedné v noci. Intervaly příjezdů vlaků se pohybují v pracovní dny od 4 – 6 minut a o víkendu mezi 8 – 12 minutami.

 

 


 

 

MHD v Marseille je doplněna autobusovou dopravou i tramvajemi. V současnosti jsou v provozu pouze dva tramvajové spoje, uvažuje se o rychlotramvajích.

Autobusová přeprava je velmi pohodlná, ale bývá časově náročnější, neboť marseilleské silnice jsou velmi často přeplněné a ucpané. Některé z autobusových linek velmi dobře navazují na metro. Jízdné je stejné jako v metru.

Turisté používají k jízdě po městě také oblíbené TUK TUKY.

 

 

     
    Mohlo by vás zajímat:
   

Marseille, přístav plný života

   

Gare de Marseille-Saint-Charles

   

Klenot Provence: Marseille a její památky

   

Letiště Marseille Provence (MRS)

   

Jak dlouho trvá let do Francie a vzdálenosti z Prahy?

     

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 17.10.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.