Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Marseille, přístav plný života

Přístav, en.wikipedia.orgMarseille, přístav na jihovýchodě  Francie, získává svůj velký význam už v polovině 1. století př. n. l., kdy ho obsazují Římané. Pod svůj vliv dostávají obchodní cestu, kterou putuje zboží z Orientu dál do západní Evropy.

Důležitost města stoupá během křížových výprav ve 12. ‒ 14. století, kdy Marseille dokonce úspěšně soupeří s italským Janovem.

Vieux Port, starý přístav se dvěma pevnostmi a románsko-byzantskou bazilikou Notre Dame existoval už tenkrát a i dnes po mnoha staletích vás nadchne atmosférou starých uliček.

 


Nejbližší letiště: Marseille Provence Airport

Web: www.marseille-airport.com

Kód: MRS

MRS

 Trasa přímého letu z Prahy, na této trase létá např. aerolinka Volotea, doba letu cca 2h, přehled a rezervace letenek ve vyhledávači Kiwi.com

 

Město zpívá hymnu

Přístav, en.wikipedia.orgZlatým písmem se do historie města zapíše rok 1481, kdy je celá oblast Provence včetně Marseille začleněna do Francie.

Chladnými nenechají přístavní obyvatele ani události francouzské revoluce v roce 1789. Do revoluční Paříže míří na 500 zdejších bojovníků s písní na rtech. Jimi zpívaná Marseillaisa se stane francouzskou hymnou a revoluce se podepíše i do tváře přístavního města. V bojích je zničeno opatství, ze kterého nyní zbývá jenom kostel svatého Viktora postavený ve 14. století.

Architektura města se ale samozřejmě dál rozvíjí a mění. Důkazem je radnice ze 17. století, na kterou narazíte při procházce střední částí přístavu. Zaujme vás svými barokními tvary.

 

Webkamera, www.radicestujeme.eu

Webkamery

 

Centrum plné různých etnik

Konečně za opevněním severovýchodně od přístavních mol uvidíte marseillskou katedrálu z 19. století v románsko-byzantském slohu. Tento stavební styl je pro zdejší církevní architekturu typický a působí nadčasově.

Východní část přístavu protíná třída La Canebiere, živoucí tepna plná obchodů a kaváren. Právě tady poznáte, že druhé nejlidnatější město Francie je plné lidí různých etnik a přistěhovalců, kromě francouzštiny zde uslyšíte hlavně italštinu a španělštinu.


 

 


Noailles je pro změnu místo konání městských trhů, hraje všemi barvami a připomíná Afriku. A když už budete na toulkách, nevynechejte ani Panier, nejstarší jádro města. Duch přímořského města vás okouzlí.

 

Marseille, en.wikipedia.org

Historická část města

Doprava

Ve městě se nachází dvou linkové metro (červené a modré), které zahájilo svůj provoz v roce 1977, má 30 stanic a měří 19 km

mapa, en.wikipedia.org

Plán tramvají a metra ve městě


Mapa Francie

Nabídka ubytování  v Marseille na booking.com.

Google mapa města

 

Museum, en.wikipedia.org Marseille, en.wikipedia.org
Operní dům - autor fotky - volné dílo
Přístav, autor fotky - volné dílo

*Autor úvodní fotky - By Martin Stiburek (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Autor plánu tramvají - By Maximilian Dörrbecker (Chumwa) (Own work) [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

Autor fotky - Starý přístav - By Thomas Steiner [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

Autor fotky - Historická část města - By Maxim Massalitin [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons


 
Dalšího průvodce tímto městem čtěte zde
 

 

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC,YouDont WannaKnow, Marseille

 

 

Zdroj videa:YouTube CC, Red Flies By  Marseille

 

                              Přehled dalších francouzských měst
  Paříž Štrasburk Nantes Nice
  Cannes Mety Lille Rennes
  Antibes Lyon Bordeaux Orleáns

 

 

Mohlo by vás zajímat: MHD v Marseille


Vložil/a: Daniel Česák 23.01.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.