Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Městská doprava v Paříži

Ve  francouzském hlavním městě Paříži žije kolem 2,2 milionu obyvatel, ovšem jak město poměrně rychle expanduje, tak s přilehlou příměstskou aglomerací (předměstí, satelitní výstavba) je jich na 12 milionů. Jak je v případě takového počtu obyvatel vlastně zajištěna městská dopravní obslužnost?

 

 

MHD v Paříži zajišťuje

  • metro
  • autobusy
  • vlaky
  • lehké metro
  • říční linka
  • lanovka na Montmartre
  • půjčovna kol
  • taxi služba

 

Metro

První linka pařížského metra je v provozu již od roku 1900. Od té doby se hodně změnilo. V současnosti patří pařížské metro k největším na světě – jeho vlaky zajíždí daleko za předměstí a příměstské oblasti; má 14 linek (poslední čtrnáctá linka je plně automatizovaná), kolem 300 stanic, z nichž je asi 60 přestupních. Většina vlaků jezdí pod povrchem po kolejích, ovšem jsou i linky, vedoucí po viaduktech nebo po povrchu – některé mají místo ocelových kol kola s pneumatikami (linky 1, 4, 6, 11). V jedné soupravě bývá zapojeno od tří až do šesti vozů – však metro přepraví denně skoro 5 milionů cestujících. Název metro vznikl z původního francouzského Métropolitain a rozšířil se do celého světa. (Mapa metra zde)

 

Rigil [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]

 

Tramvaje

V současnosti je v provozu deset linek s více než 200 stanicemi a v příměstských oblastech průběžně vznikají další. Spoje jsou označeny T1 – T9, linka T10 by měla být uvedena do provozu kolem roku 2020. Linky T5 a T6 jezdí na pneumatikách, tedy spíš jako trolejbus – s horním vedením a vodící střední kolejnicí. Vozidla jsou kloubová, nízkopodlažní.

 

Autobusy

Pařížský dopravní podnik RATP provozuje více než 350 linek, z nichž 65 zajišťuje dopravní obsluhu centra města; v provozu jsou denní i noční linky. Jízdní řády MHD najdete zde. Kromě RATP zde funguje mnoho dalších soukromých dopravců.

V rámci MHD funguje i říční linka Voguéo; kromě toho se po Seině plaví mnoho vyhlídkových a výletních lodí.

Funiculaire de Montmartre – lanová pozemní dráha, která v rámci MHD zajišťuje dopravu na Montmartre, na jehož vršku se nachází Bazilika Sacré-Cœur. Provozní doba je od 6,00 – 0,45 hodin.

Hustou síť příměstské železnice zajišťují vlaky RER a Transilien.

Autor: Jaroslava Linková


 

     
    Mohlo by vás zajímat:
   

Co navštívit v Paříži

   

Přehled letišť v Paříži a nejbližším okolí

   

Mapa metra v Paříži


   

Gare de Paris-Nord - největší vlakové nádraží v Paříži

     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 16.09.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.