Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Devín – místo setkání i památník národní hrdosti

Návštěvníci půvabné slovenské metropole, která je v historických románech označovaná jako Prešpurk, si mohou vymezit chvíli na romantickou projížďku lodí k soutoku Dunaje a Moravy. Na co se mohou těšit? Již z dálky zahlédnou skalnatý výběžek s gotickou hradní zříceninou, jejíž původ sahá až do dob keltského osídlení této oblasti Slovenska.

 

 

 

 

Z historie

První zmínky o hradu se objevují ve 2. polovině 13. století. Pohraniční pevnost byla postupně majetkem několika rodů.

Mezi nejvýznamnější z nich patřili: Arpádovci, Karel Robert I. z Anjou, Zikmund Lucemburský, Mikuláš Garay, hrabata z Juru a Pezinku, Ján Zápolský, Ferdinand I. Habsburský, Štěpán Báthory.

Pállfyové byli posledním rodem, který vlastnil hrad Devín a podílel se na jeho stavebních úpravách. V roce 1809 byl hrad zničen útokem Napoleonových vojsk.

K jeho postupnému obnovení přispěla generace slovenských národních buditelů, především Ľudovít Štúr a následně se hrad stal symbolickým místem setkání, jež mělo připomenout jeho zašlou slávu. V roce 1961 byl prohlášen za národní památku.

 

 

 

Dění na hradě

Návštěvníci mají možnost shlédnout areál hradu koncipovaný ve stylu románské stavby. Ta dokumentuje poměrně rozsáhlý archeologický výzkum, který zde probíhal ve 30. letech minulého století.

Další zajímavostí je hradní studna z 15. století. Je hluboká 55 metrů a při jejím čištění byly nalezeny dobové artefakty (železné a kostěná nástroje i keramika a sklo).

K samostatné prohlídce je přístupný také Palác pánů z Gary, jižní opevnění hradu a gotický portál ve skále.

Na hradě jsou pořádány akce v dobových kostýmech dokumentující tradici a poměrně bohatou historii hradu. S hradem se pojí také mnoho lidových pověstí.

V současnosti je na hradě stálé umístěna stálá expozice s názvem „Hrad Devín v 13. – 20. storočí“, ale své místo zde nachází také tematické výstavy.

 

 

Přístup k hradu

Zřícenina hradu, kterou navštívila dokonce i britská královna Alžběta II. (v roce 2008), je veřejnosti přístupná téměř celoročně v závislosti na počasí (kromě pondělků). K hradu je možné přijet lodí, ale také prostřednictví veřejné dopravy či automobilem.

 

 

 

Poloha hradu Devín na mapě

 
   
  Hrad Devín, Slovanské nábrežie, Devín, okres Bratislava IV, Bratislava, Bratislavský kraj, 841 10, Slovensko, zdroj mapy - openstreetmap.org
 

 

   
  Čtěte také:
 

Nejkrásnější hrady na Slovensku, které musíte navštívit

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 22.02.2021


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.