Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Irkutsk - další významné město na Transsibiřské magistrále

V jihovýchodní Sibiři, na řece Irkut, vznikla v roce 1661 pevnost, která byla založena na příkaz jenisejského vévody. Místo bylo zvoleno kvůli možnosti dopravního a obchodního využití veletoku Angary – byla tak dostupná Jenisej i jezero Bajkal. Dalším z důvodů byla vhodnost krajiny pro pastevectví a díky úrodné půdě také pro zemědělství. Okolí pevnosti začalo být záhy osídlováno.

 

 

 

                    Mohlo by vás zajímat: Letiště Irkutsk (IKT)

 

Poloha města, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 • roku 1672 byl postaven první dřevěný kostel Spasský chrám
 • kolem roku 1680 mužský Vozněsenský klášter
 • v roce 1689 ženský Znamenský klášter

Status města, jež bylo podle „své“ řeky nazváno Irkutsk, získala pevnost v roce 1686. Koncem 17. století byla podepsána Rusko – čínská smlouva o obchodování, což velmi prospělo rozvoji Irkutska, neboť obchodní karavany putovaly právě přes něj. Z Číny se do Ruska vyvážel čaj, cukr a také překrásné čínské látky. Sibiř Číně poskytovala především kožešiny. Město vzkvétalo, bohatlo a rozrůstalo se.

Irkutští obchodníci, díky svému bohatství, nechávali stavět četné kostely, chudobince, nemocnice, školy, divadla a knihovny.

Kolem poloviny 18. století se v Irkutsku začalo zpracovávat železo a byla otevřena první sklárna a textilní manufaktura.

 

 

V 18. století v Irkutsku vyrostla řada chrámů v unikátním stylu sibiřského baroka.

V polovině 19. století se zde začala rozrůstat těžba zlata.

Velmi důležitou událostí byl první příjezd vlaku Transsibiřské magistrály roku 1898. S příchodem železnice nastal nový rozvoj průmyslu a obrovský nárůst obyvatel.


 

Zajímavostí, na niž jsou obyvatelé města patřičně pyšní, je městský znak a vlajka. V dávných dobách byl ve znaku tygr, který se později změnil v prapodivné černé zvíře, spojující v sobě rysy tygra a bobra. A tento „babr“, jak je zde všeobecně zvíře nazýváno, nese v zubech červeného sobola. Městský znak vskutku kuriózní, takový nemá na světě nikdo jiný.

 

 

Ale abychom nezapomněli na kulturu a vzdělání v Irkutsku. Je tu 22 vysokých a 77 základních škol! Dále mají irkutští obyvatelé k dispozici mnoho muzeí, nejméně deset divadel, galerie, památníky a mnohé sakrální stavby. Alespoň některé z nich si vyjmenujme:

Vysoké školy:

 • Irkutská státní univerzita - založena 1918, 9 fakult, vlastní botanická zahrada, 5 muzeí, 30 tisíc studentů
 • Irkutská národní výzkumná technická univerzita - založena 1930, status univerzity od roku 1993; 8 fakult, přes 30 tisíc studentů
 • Irkutská státní lékařská univerzita - založena 1919, 8 fakult, více než 4 tisíce studentů
 • Bajkalská státní univerzita - založena 1930, 12 fakult
 • Irkutská státní univerzita dopravních cest - založena 1932, 5 fakult
 • Irkutská státní zemědělská univerzita A. A. Ježevského - založena 1934, 4 fakulty

 

Sakrální stavby:

   

 

 • Znamenský klášter - jeden z nejstarších klášterů Sibiře
 • Chrám Zjevení - ve stylu sibiřského baroka
 • Spasský chrám - jedna z nejstarších kamenných budov Irkutsku
 • Chrám povýšení kříže - nejvzácnější příklad sibiřského baroka
 • Kazanský chrám - pravoslavný chrám v novobyzantském stylu
 • Chrám svaté trojice – další památka ve stylu sibiřského baroka
 • Kostel nanebevzetí nejsvětější Panny Marie (obyvateli též nazýván Polský kostel) - katolický chrám, postavený polskými vysídlenci na místě vyhořelého dřevěného kostela - v novogotickém slohuV sovětských dobách se využíval jako varhanní koncertní sál irkutské  filharmonie. Město odmítlo katolíkům kostel vrátit, namísto toho jim nabídlo pozemek na stavbu kostela nového. Irkutští katolíci si tedy v roce 2000 postavili moderní Chrám neposkvrněnéhosrdce Panny Marie.
 • Irkutská synagoga - patří k nejstarším funkčním  ruským synagogám
 • Irkutská chrámová mešita - založena tatarskými kupci roku 1897 v provizorní dřevěné budově; později vystavěna z kamene a roku 2012 byla mešita kompletně zrekonstruována a byla vztyčena kopie původního minaretu

Při prohlídce města navštivte Irkutské něrpinárium - bazén, v němž můžete shlédnout show s cvičenými tuleni bajkalskými; anebo třeba ledoborec Angara – historický ledoborec z roku 1900 na Irkutské přehradní nádrži.

 

Autor: Jaroslava Linková

 

 

Mohlo by vás zaímat:

Seznam ruských letišť

Seznam velkých ruských měst

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 18.02.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.