Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Jezero Bajkal

Foto, en.wikipedia.orgNachází se na Sibiři, konkrétně v té Východní, v její jižní části. Pokrývá plochu 31 500 km² a dosahuje podle některých zdrojů až hloubky sedmnácti set metrů. Údaje se liší, každopádně mu ale ani ty méně smělé odhady nemohou sebrat rekord: Tak či tak jde o nejhlubší jezero planety.  

Po Kaspickém moři se smí honosit i titulem druhého největšího jezera v Rusku a ústí do něj více než tři sta třicet řek.

Za název, jehož původ musíme hledat v turkických jazycích, údajně vděčí svojí bohatosti na ryby, nicméně vědecké autority k této tezi přistupují s jistou nedůvěrou. Jeho stáří je nejčastěji odhadováno na cca pětadvacet až pětatřicet milionů let, na zcela přesném určení se odborníci shodnout ovšem též nedokáží.

 

Foto, en.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.org

 

Během zimy a jara jsou jeho vody křišťálově modré, ve zbytku roku se barví do působivě zelené. Místní fauna a flóra patří mezi naprosto jedinečné, najdete tu celkem šest stovek rostlin a dvanáct set druhů živočichů, mnohé jsou endemity, protože zdejší voda je tak trochu záhadou a laboratorně se ji napodobit dosud nepovedlo.

 

 

Hlubiny obývá padesát druhů ryb, hlavně impozantní jeseteři. A pozoruhodné je také, že život tu bují, na rozdíl od jiných jezer, i na samém dně.

 

  Letiště Irkutsk (IKT) leží cca 60 kilometrů od tohoto jezera. Více informací o tomto aeroportu čtěte zde.

 

Foto, en.wikipedia.org

 


*Autor úvodní fotky - By Евгений Остроумов (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

 

       
    Ubytování v této lokalitě od 450 Kč/noc

Baza Otdykha Faktoriya

 
       

 


Čtěte také:

Seznam velkých ruských měst

Mohlo by vás zajímat: 5 největších jezer v Rusku


 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.