Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Irské moře

Irské moře (anglicky: Irish Sea) je vnitřní moře Atlantského oceánu. Rozkládá se mezi Irskem a Spojeným královstvím na celkové ploše 46 007 km². Maximální hloubka činí 262 m. Jeho vznik můžeme datovat do doby přibližně před 20 000 lety.

 

   Poloha moře, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Satelitní snímek NASA z vesmíru: pohled na Irské moře

 

Na pobřeží moře se nachází celá řada významných přístavů jako například Dublin nebo Liverpool. Moře má značný hospodářský význam nejen pro lodní dopravu a obchod, ale také pro bohatá naleziště ropy a zemního plynu a rovněž i pro výrobu elektřiny v podobě větrných a jaderných elektráren na pobřeží. Druhé jmenované představují problém, neboť produkují velké množství jaderného odpadu, který moře významně znečišťuje.

 

 

Mezi typické zástupce fauny patří například ježovky nebo sépie. Rozmanitá říše bezobratlých zatím stále nebyla definitivně prozkoumána vzhledem k výskytu mnoha druhů i horším podmínkám (nedostatečná viditelnost). Žijí zde také četné populace velryb či delfínů. Jedná se o významnou lokalitu i z hlediska výskytu ptactva, které nachází v Irském moři útočiště při své migraci mezi Afrikou a Arktidou.

 

 
              Mohlo by vás zajímat: Seznam všech moří podle oceánů
 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.02.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.