Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Irsko     

Dublin

Dublin je hlavním a největším městem Irska. Jeho historie sahá až tisíc let dozadu. A dnes je celosvětově známé svou přátelskostí, zábavou, kulturou i krásou.

Dublin byl v roce 2008 14. nejnavštěvovanějším městem světa. Za ním zůstala takové lokality jako Mecca, Moskva ale také třeba Praha. Předem si dovolím tvrdit, že Praha je hezčí a nabízí více. To ale nijak nemění fakt, že toto irské město je velmi oblíbená destinace mnoha turistů a za návštěvu určitě stojí!

 

en.wikipedia.org

Město poskytuje domov cca. 1,1 mil. obyvatel a to je přibližně jedna pětina všech obyvatel Irska! Praha je svou rozlohou a počtem obyvatel o něco větší. V Dublinu nehledejte metro. Funguje zde pouze povrchová doprava.

 

 

Doprava v Dublinu

Do Irska se většina turistů dopravuje letecky a to právě do Dublinu. Letiště se nachází severně od centra města, přibližně 15 km. Co do velikosti je o něco menší než to v Praze. Dopravu zde zajišťují hlavně společnosti Ryanair, Aer Lingus aj. Ostatně na našem webu pravidelně sdělujeme informace o akčních letenkách, kdy se do Dublinu můžete dostat pod 1 000,- Kč za dvě osoby včetně tax a poplatků. Pro zajímavost, společnost Aer Lingus má zavedené lety z Dublinu do USA za velmi příznivé ceny.

Letiště Dublin (DUB) odbavuje průměrně 60 000 cestujících denně a zhruba 600 letadel denně, bylo prvně otevřeno v 9:00 dne 19.1. 1940.

Jak se dostat z letiště do centra Dublinu? Jednou z možností je si zajistit taxi. Jako další levnější varianta se nabízí autobusová doprava. Tu zajištuje jak MHD pomocí běžných a levnějších spojů tak také svou speciální linkou Aircoach (747 a 748) za kterou zaplatíte 7 € za osobu. Je možné se dostat autobusem také do Belfastu a to za 15 € na osobu.

Pokud si vyberete běžnou autobusovou linku, tak zaplatíte 1,6 - 2,2 €, dle tarifní zony. Do centra vám bude stačit 1,6 €. Označení linky je 16A. V Dublinu se setkáte s tím, že autobusy jsou označeny jak číselelně tak také písmeny. Pokud má linka stejné číselné označení, znamená to, že linka má část trasy společnou, ale na jejich konci se líší.

Dublin využívá také tramvaje. V centru jezdí linky často a pravidelně. Problém bývá v tom, že občas se tvoří zácpy a to zpomaluje autobusovou dopravu. Na této stránce najdete celou trasu linky 16A na mapě. Jízdenky lze zakoupit ve vybraných prodejnách anebo přímo u řidiče. Pozor, pokud zakoupíte jízdenku u řidiče, musíte dát přesně (pokud nechcete dotovat až příliš dublinské MHD), řidič totiž nevrací.

 

Odlety a přílety přes fligtradar24

Mapa letištěMapa přílety

 

Další možností jak se dopravovat nejen po Dublinu je zapůjčení auta. Dá se sehnat půjčení za 15 € na den. Např. u Acerentcar (tady lze si půjčit min. na 3 dny) nebo tady.

Parkovné na letišti v Dublinu stojí 3 €/hod; každá další hodina 4,5 €. Denní stání - 40 €. Pokud budete stát na parkovišti několik dní, pak je taxa 9,5 € za den.

 

Ceny v Dublinu za potraviny jsou o něco vyšší než ty v Česku. Za to textil se dá v Dublinu v řetězci Penneys pořídit i za polovinu ceny než u nás. Pivo v restauraci stojí cca 5,5 € za 0.55l což je jejich pinta. Cena za hamburger bývá okolo 3-4 €. Oběd v restauraci bývá od 10 € - Fish and chips, v restauraci nad Dublinem výjde na 13,5 €.

 

Co zde stojí za návštěvu?

Muzeum Pivovaru Guiness - dozvíte se něco o vaření piva, ochutnáte také Guiness, poznáte historii tohoto slavného pivovaru apod. Cena je za dospělou osobu 13,5 €. Na naše poměry relativně dost. Podobná atrakce by mohlo být "muzeum" Jameson. Kde se dozvíte něco více o této skvělé whisky i s ochutnávkou.

 

                              Další zajímavá muzea
Kilmainham Gaol Muzeum Irska

www.heritageireland.ie/en/dublin/kilmainhamgaol

Irish Whiskey Museum Vše o slavném alkoholickém nápoji

http://www.irishwhiskeymuseum.ie

National Museum of Ireland - Archaeology Archeologické muzeum

www.museum.ie/Archaeology

Jeanie Johnston Tall Ship and Famine Museum

Pro příznivce lodí

http://jeaniejohnston.ie

Dublinia: Experience Viking and Medieval Dublin Vikingové a středověký Dublin

http://www.dublinia.ie

National Gallery of Ireland Národní galerie Irska

www.nationalgallery.ie

The Irish Rock 'N' Roll Museum Experience Pro příznivce Rck'N'Rollu

http://irishrocknrollmuseum.com

The National Wax Museum Plus Muzeum voskových figurín

http://www.waxmuseumplus.ie

Science Gallery Dublin Muzeum vědy

https://dublin.sciencegallery.com

TCD Zoological Museum Muzeum zvířat

www.tcd.ie/Zoology/museum

 

Dublin má spoustu krásných parků vhodných k odpočinku. Irové jsou v parcích často na pickniku. Je běžné, že i manažeři chodí  do parku posedět a pojíst. Aby ne, parky mají opravdu udržované a pěkné. Např. St Stephen's Green se mi opravdu moc líbil. Je ale zajímavé, že park je otevřen pouze v určitou dobu - v zimě zhruba do 19 h.

Spire - podobně jako Eiffelova věž je symbolem Paříže, postupně Spire se stává symbolem města. Tento moderní monument v centru Dublinu byl postaven teprve nedávno, v roce 2000. Dnes se u této stavby fotí skoro každý turista.

Howth - tento poloostrov je nádherný. projít jej trvá zhruba půl dne, záleží na rychlosti chůze. Na tomto poloostrově najdete skály rostoucí z moře. Nachází se ve východní části irské metropole.

Temple Bar - tato nejznámější dublinská čtvrť nabízí nejživější atmosféru večer a v noci. Spousta otevřených barů, mezi nimiš má primát Temple Bar. Překvapilo mě jak malý prostor uvnitř je. Irové jsou ale zvyklý pít před bary venku na stojáka.

Dublinský hrad - jedním z nejkrásnějších irských hradů je ten, který leží přímo v historickém centru města Dublin. Byl postaven během 13. století a jak čas běžel tak prošel významnými změnami, dnes je směsicí různých architektonických slohů. Více informací načerpáte zde.

 

     
 

10 míst, které musíte navštívit v Dublinu!

 
     

 

Radar Irsko - kde zrovna pršíAktuální předpověď počasí  najdete v tomto našem článku. Nalevo vidíte aktuální obrázek z radaru - pokud někde prší, tak na obrázku je vidět kde.

Několik málo fotek najdete ve fotogalerii.

 

 

 

 

 

Nejlevnější ubytování na bookingu:

 

The Old Milestone Lodge

Cena na noc pro dva - 1 320 Kč
 

Addison Lodge

Cena na noc pro dva - 1 435 Kč

 

Letenky z Prahy do Dublinu

Dublin

Dublin

Trasa přímého letu, přehled letenek na Kiwi.com, spoje nabízí např. irský Ryanair

 

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Le Monde en Vidéo, Dublin

 

 

Čtěte také:

Co nevynechat v Dublinu?

Vše, co byste měli vědět o Dublinu

Ryanair: Praha – Dublin za 1 984 Kč

Únorový Dublin za 1 846 Kč

Putování po Irsku-Dublin

Letiště Dublin (DUB)

Jak dlouho trvá let do Dublinu?

Měna ve Velké Británii

 


Poloha města, zdroj mapy - openstreetmap.org


 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 24.09.2009


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.