Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Městská doprava v Terstu

Město Terst (Trieste) je přístavní  italské město na severovýchodě země, přímo na hranici se Slovinskem. Městská hromadná doprava je tu zajištěna flotilou autobusů. Cena časové jízdenky je 1,35 Eur a v pracovní dny a v sobotu má od označení platnost 60 minut. V neděli a ve svátek platí 240 minut. Bude to zřejmě i tím, že intervaly autobusů mají v tyto dny delší intervaly příjezdu. Pokud budete v Terstu pobývat delší domu, bude pro vás výhodné pořídit si nějaký druh „lítačky“, například měsíční.

 

 

Co je na Terstu interesantní, to je provoz prastaré, přesněji řečeno 116 let staré tramvaje „Opicina“. Je to jediná tramvaj ve městě a zároveň je to místní atrakce. Tramvaj Opicina vás sveze do nedaleké stejnojmenné vesničky – slovinsky se nazývá Opčina. Trasa začíná v centru města na Piazza Oberdan. Během jízdy si můžete užít výhledy na město, neboť budete stoupat do strmého kopce – Terst má 3 m nadmořské výšky a vy si vyjedete na vápencovou planinu zvanou Kras, která se nachází ve výšce 330 metrů n. m. Tato oblast je plná propastí, jeskyní a okraj Krasu se strmě tyčí nad přístavem do výšky až 500 metrů, takže bylo nesnadné vystavět sem kolejové spojení.

Původně tu byla bohatě rozvětvená síť na koňský pohon. Později (od roku 1902) byly tramvaje elektrické.  Z toho všeho však zůstala tato jediná, která je výjimečná svým ojedinělým technickým řešením pohonu – je to důmyslný systém ze začátku 20. století. K překonání výškového rozdílu je tu použita pozemní lanová dráha.

Autor: Jaroslava Linková

 

         
      Mohlo by vás zajímat:  
     

Vlakové nádraží Terst

 
     

Letiště Terst (TRS)

 
     

Podzimní dovolená: Zažijte střet kultur v romantickém Terstu

 
         

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 23.10.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.