Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Podzimní dovolená: Zažijte střet kultur v romantickém Terstu

Foto, cs.wikipedia.orgLetní dny se pomalu krátí a z prázdninových zážitků zbývají jenom vzpomínky. Pokud se vám ale na další dobrodružství nechce čekat dlouhé měsíce, nezoufejte. Teplé podzimní dny přímo vybízejí k romantickým procházkám a objevování neznámých míst. Jednu takovou utajovanou perlu nabízí severní  Itálie.

Tou je starobylý pohraniční přístav Terst - město, které učarovalo řadě slavných spisovatelů a kde se vůně moře mísí s vůní čerstvě pražené kávy.

Terst leží na samém okraji severní Itálie a díky tomu se zde střetává to nejlepší z obou kultur. Italská pompéznost se slovinskou horkokrevností daly za vznik jednomu z nejcharismatičtějších sídel na evropském kontinentu.

 

Mapa

 Zdroj mapy: openstreetmap.org


Nejbližší letiště: Trieste – Friuli Venezia Giulia Airport

Web: www.aeroporto.fvg.it

Kód: TRS
O tomto aeroportu jsme již psali zde

Foto, en.wikipedia.org

   Autor fotky: volné dílo

 

Tak charismatickému, že dokonce ani jeho obyvatelé se nepovažují za Italy, či Slovince, ale, jak vám rádi poví, v srdci patří Terstu. Stejně jako město totiž i jeho obyvatelé po staletí sledovali příchod a odchod cizích vlád, aniž by se komukoliv skutečně podmanili.

 

Foto, en.wikipedia.org

    Autor fotky: Zinn, creativecommons.org

 

Habsburská perla jménem Miramare

Skvostem města je pobřežní hrad Miramare. Vybudovat jej nechal arcivévoda Maxmilián, který tehdy velel habsburskému námořnictvu. Sám také navrhoval rozsáhlý park, který ukrývá vzácné druhy rostlin. Zatímco Maxmiliána dohnalo habsburské dědictví v Mexiku, kde byl zastřelen, jeho neogotická pocta monarchii stále přitahuje zájem návštěvníků z celého světa.

 

James Joyce a Marie Terezie v Borgo Teresiano

Borgo Teresiano vás okamžitě vtáhne do dob vlády Marie Terezie. Její politika náboženské tolerance umožnila vzniknout čtvrti, kde vedle sebe stojí robustní srbský pravoslavný kostel zdobený mozaikami, a pompézní neoklasicistní katolický kostel se svými čistými liniemi a studenou elegancí. Kromě toho Borgo Teresiani nabízí fotogenický kanál Grande lemovaný čluny a sochu spisovatele Jamese Joyce, který zde pobýval a tvořil.


Romantická Piazza dell´Unita d´Italia

Náměstí obrácené k moři patři k největším ve městě. Právě zde najdete honosné paláce postavené za slavné éry Habsburků. Náměstí je úchvatné především při východu slunce, nebo během večera, kdy je celé nasvíceno.

 

Památník Risiera di San Saba plný emocí

Pro mnohé návštěvníky nejsilnější zážitek z návštěvy starobylého města. V kontrastu k romantickému Terstu nabízí nedaleký památník výpravu do temné části historie. Právě zde stál nacistický koncentrační tábor, kde své životy položilo nespočet místních obyvatel. Většinu budov nacisté sami zničili při ústupu, na místě je však vybudován památník a muzeum, do kterého si můžete zakoupit audio průvodce. Z města se zde dostanete autobusem či autem zhruba za dvacet minut.

 

Kde se najíst?

Terst je věhlasný svými honosnými kavárnami, kde si můžete dát hrnek čerstvě upražené kávy, podle některých dokonce nejlepší v celé Itálii, a pozorovat líné podzimní odpoledne. Nedat si v Terstu šálek kávy je zkrátka hřích. Vybrat si můžete z turisticky oblíbených kaváren, nebo zamířit do barů, kam se stahují především místní. Určitě nezapomeňte navštívit místní bistra nabízející lokální sýry a uzeniny. Na večeři si zajděte na špagety a čerstvě chycenou rybu. Oblíbeným místem je také malá cukrárna Gellato Marco, která nabízí nejlepší zmrzlinu, bezlepkové i veganské speciality.

 

Kudy do Terstu?

Nejpohodlnější variantou je využít letecké dopravy, počítejte ovšem s mezipřistáním. Přes týden se pak vcelku pohodlně dá dojet vlakem a autobusy, či využít nabídek cestovních společností na zájezdové pobyty. Autem sem pojedete kolem osmi hodin čistého času, nejrychlejší je cesta přes Mnichov. Počítat ovšem musíte také s platbou mýtného a odlišnými pravidly, dobře si tedy podmínky na silnicích za hranicemi nastudujte.

Autor: Barbora Havlová

 

Hotely v této lokalitě

terst - ubytování

Trasa letu - Terst

Letenky z Prahy do Terstu si můžete vyhledat na Kiwi.com

 


 

*Autor úvodní fotky - By No machine-readable author provided. Zinn assumed (based on copyright claims). [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Иван Высоцкий, Terst

 

Mohlo by vás zajímat:

Vlakové nádraží Terst

Italská jezera

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 04.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.