Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

MHD v Janově

Italský Janov byl a nadále je z pohledu dopravy velmi strategickým místem a to především kvůli jeho přístavu. Město má něco málo přes půl milionu obyvatel, což představuje přibližně polovinu populace Prahy, nicméně veřejná doprava je docela rozmanitá a na vysoké úrovni.

 

 

Městskou hromadnou dopravu zajišťuje pro Janov společnost AMT. Do celého integrovaného systému se řadí: autobusy, linka metra, lanovky, veřejné výtahy, lodní linka (Navebus), shuttle z letiště (Volabus), sdílené minibusy a místní úzkokolejná železnice. Do sítě veřejné dopravy ještě lze zařadit i klasickou železnici provozovanou společností Trenitalia.

Autobusy jsou v místním dopravním systému asi nejrozšířenější. Síť čítá 139 linek, které obsluhují přes 900 kilometrů území od pobřeží až do vzdálenějších kopcovitých oblastí města. Na rozdíl od toho jediná linka metra zabezpečuje dopravu především v pobřežní oblasti a  jejích pouhých 8 stanic reflektuje hlavně turistická a obchodní místa. Metro v Janově není celé v podzemí tak, jak ho známe třeba z Prahy, ale vlaky částečně vyjíždějí i na povrch.

Zajímavostí celého dopravní systému jsou lanovky a veřejné výtahy. Město je totiž postaveno v kopcích, které se zvedají od pobřeží a obyvatelé se tak často při cestě do centra musí potýkat s velkým převýšením. Proto je k dispozici 12 veřejných výtahů a 2 lanovky, které jsou také součástí integrovaného dopravního systému Janova. Průměrná délka výtahu činí přibližně 30 m a kapacita se pohybuje od 10 do 30 osob. Zatímco výtahy slouží především místním, lanovky vyhledávají hojně i turisté, kteří chtějí město obdivovat shora.

Pro celou dopravní síť platí společné jízdenky, ale je možné zakoupit lístek pouze pro specifický způsob dopravy (např. 1 jízda výtahem stojí 0,90 €). Základní jízdenka umožňuje libovolně cestovat 100 minut (1,50 €), ale v prodeji jsou samozřejmě i denní lístky a různé další jízdní pasy. Pro představu, jízdenka na 24 hodin (Genova Pass) stojí 4,50 €. Cestující si musí lístek koupit před nástupem do dopravního prostředku, většinou v trafice. Existuje však také možnost obstarat si jízdenku přes sms.

Po tragickém zřícení mostu Morandi (v srpnu 2018), který hrál stěžejní roli při dopravě přes město, dostala městská hromadná doprava v Janově ještě mnohem větší význam. Veřejní činitelé na to ihned zareagovali a několik autobusových linek, včetně části linky metra, nyní dočasně funguje zdarma.

Autor: Tereza Zástěrová


 

  Mohlo by vás zajímat:
 

Janov, přístav plný lodí i slavných obrazů

 

Genova Piazza Principe railway station

 

Mapa metra v Janově

 

Letiště Janov (GOA)


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 17.09.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.