Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Jak chutná barmská kuchyně

Základem barmské kuchyně jsou - jako asi v celé jihovýchodní Asii -  rýže a nudle na tisíc způsobů.

Já sama jsem během měsíčního putování Barmou měla možnost ochutnat výborné smažené nudle se zeleninou, rýži s různými omáčkami, smažené pšeničné placky, avokádový salát i pravou barmskou kávu. Barmská kuchyně je pochopitelně ovlivněná okolními státy, najdete tu prvky z Thajska, Indie i Číny.

 

 

Barmským zvykem je podávat talíř rýže a k tomu různé doplňující potraviny a omáčky, kterým říkají „curry“. Barmská kuchyně není tolik ostrá jako třeba v Thajsku, na stůl ale dostane i mističky s kořením, omáčkami nebo praženými oříšky, takže si můžete pokrm sami dochutit.

Zajímavostí je, že hrnce s různými omáčkami a přísadami (kuřecí maso, vepřové, hovězí, ryby, zelenina, tofu…) mají vystavené v hrncích a návštěvník může odkrývat pokličky a podívat se, jak jídlo vypadá. Někdy si dokonce sami nakládali na talíř. Mě mírně odrazoval fakt, že netuším, jak dlouho tam již hrnce s připravenými pokrmy stojí.

 

 

Snídaně

Barmánci jsou zvyklí si i k snídani dávat rýži nebo nudle. V hotelech vám obvykle připraví kontinentální snídani složenou z toustů s máslem a marmeládou, vajíček na různé způsoby, ovoce a kávy/čaje. V lepších hotelech nabízí švédské stoly, palačinky nebo cornflakes s mlékem či jogurtem.

Káva je hodně sladká, a to díky slazenému kondenzovanému mléku, které do ní přidávají ve velkém množství. Nebuďte překvapeni, když si objednáte kávu a donesou vám hrnek s horkou vodou a k tomu balíček instantní kávy 3v1. Myslí si, že vám tím jako Evropanovi udělají radost a nenapadne je, že jste přišli za účelem ochutnat jejich tradiční kávu.

Oběd

Přes poledne můžete zajít nejen do místních restaurací, ale také k pojízdným stánkům, které se vynoří na ulici nebo na venkovních tržištích. Ačkoli řada lidí před jídlem z ulice varuje, potraviny jsou zpravidla čerstvé a chutné. Jídlo je připravené rychle a navíc je velice levné. Například smažená rýže se zeleninou a kuřecím mase vás vyjde na zhruba 1000 barmských kyatů, což je asi 18 Kč.

Stejně tak je tomu i večer - na ulicích se objeví stánky s jídlem a ve vzduchu je cítit závan smažených nudlí a rýže. Počítejte s tím, že pouličního prodavače jídla, který stojí večer nebo přes poledne na jednom místě, může příště rozložit svou pojízdnou kuchyni jinde. Neztrácejte ale naději a zkuste zapátrat v okolí, zpravidla ho najdete někde poblíž.

 

 

Záleží, v jak moc turistické oblasti se pohybujete, ale restaurace ve městech, kde jsou na zahraniční návštěvníky zvyklí, vám nabídnou menu v angličtině. Jinde se budete muset domluvit rukama a nohama, nebo jednoduše ukázat na to, co chcete. Smaženou rýži nebo smažené nudle vám udělají téměř všude. Případně si můžete vybrat rýži s nějakou další přísadou, jako třeba vepřovým masem, zeleninou nebo vajíčkem. Obvykle vám k porci jídla přinesou i misku zeleninové polévky a malý zeleninový salát například z okurku nebo rajčat.

 

Pivo jako v Čechách

Velkým a milým překvapením je, že v Barmě seženete točené pivo! Točí ho do třetinky a místní ho pijí se stejnou oblibou jako Češi. A navíc je zde k dostání za podobné ceny jako u nás. Nejoblíbenějšími značkami jsou Myanmar, Dagon a Mandalay. Muži také často pijí rum, který je v Barmě také velice levný. Míchají si ho s čistou vodou do půllitru. Ani když vypijí půl lahve, nepoznáte na nich, že by byli opilí. Často k alkoholickému nápoji žvýkají různé bylinky, o kterých vědí, že jim pomohou proti nevolnosti a kocovině.

 

Čaj zdarma

Bezvadnou věcí v Barmě je, že ve většině jídelen stojí na každém stolku konev se zeleným nebo černým čajem, který je pro zákazníky zcela zdarma! V ubytovacích zařízeních i na turistických místech často najdete barely s pitnou vodou, které jsou turistům k dispozici

Klasické slazené limonády, na které jsme zvyklí, seženete v Barmě běžně také. Pro osvěžení se na trzích prodávají také různé ovocné šťávy s ledem. Dejte si však pozor, protože nikdy nevíte, z jaké vody je led vyrobený.

 


 

 

MOHLO BY VÁS TAKY ZAJÍMAT: CIZÍ KUCHYNĚ VE STRUČNOSTI

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Způsoby přepravy po Barmě

 

Doba letu na Myanmar

 

Kde leží Myanmar?

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 26.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.