Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Jak platit v Dubaji?

Co si člověk představí, když se řekne Dubaj? Teplo, moře, luxus, exotika, kuriózní stavby – třeba mrakodrapy prapodivných tvarů i barev…

 

 

Dubaj je především samostatný emirát, patřící do Spojených arabských emirátů. Hlavní město nese stejný název, a proto se pro odlišení používá pro tuto metropoli jméno Dubai City. Břehy Dubaje omývají vody Perského zálivu, jenž patří k Arabskému moři a následně do Indického oceánu.

 

Většina dubajských obyvatel v Dubai City žije – město je politickým, hospodářským a kulturním centrem života Dubajského emirátu. Někteří lidé mají v Dubai City zaměstnání, avšak žijí v přilehlém emirátu Šardžá, kde je bydlení významně levnější.

Chcete-li se do Dubaje vypravit na dovolenou, bylo by dobře trošku se seznámit s tamní měnou a možnostmi placení za využívané služby.

 

   
  Měnou všech zemí SAE je arabský emirátský dirham - AED. Jeden dirham má 100 filsů. Filsy se vydávají jako mince v těchto hodnotách: 1,5,10,25,50. Bankovky o hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 dirhamů jsou označeny i anglickým textem.
   
   

Do Dubaje se vydejte s určitou hotovostí Eur nebo USD – ty se tam snadno vymění za místní peníze. Ve směnárnách vyjde směna levněji, nehradí se tam poplatky. Jinak je možno samozřejmě směňovat v bankách. Nejlepší bude si část peněz vyměnit hned na letišti.

 

V Dubaji můžete téměř všude – snad i ve stáncích na plážích – platit kartou. Zajistěte si tedy dostatek peněz na svém účtu: banka dirhamy převede na eura, která vám zaúčtuje a strhne z účtu odpovídající množství českých korun. Můžete tedy kartu používat úplně stejně, jak jste zvyklí z domova. Jen si na ní musíte aktivovat zahraniční platby.

Hodnota 1 AED je přibližně 6,- Kč, 1 Euro odpovídá zhruba 4,5 AED a 1 USD asi 5,70 AED. Důležité je, abyste si vždy včas zkontrolovali aktuální směnný kurz – na kurzovním lístku, anebo on-line.

 

   
                              On - line kurz AED vůči CZK
   

 

Poznámka - cituji: „V roce 2020 se v Dubaji bude konat světová výstava EXPO 2020. Pro tuto příležitost se staví budoucí nejvyšší budova světa The Tower, která bude měřit přes 900 metrů“.

 

 

 

  Mohlo by vás zajímat:
 

Rady a tipy na cestu do Dubaje

 

Letiště Dubaj (DWC)

 

Letiště Dubaj (DXB)

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 23.09.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.