Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Kaliningrad, město založené na počest českého krále

Město Kaliningrad se nachází v Kaliningradské oblasti, jež je součástí ruské enklávy. Oblast je obklopena ze západu Baltským mořem a sousedícími státy jsou Litva a Polsko. Přestože je Kaliningradská oblast podřízena Moskvě, má svou vlastní správu a většinu záležitostí si řeší sama.

 

 

 

 

Historie města:

Kaliningrad je historicky velice zajímavé město. Bylo založeno v roce 1255 Řádem německých rytířů na počest českého krále Přemysla Otakara II. Řád tím chtěl vzdát hold českému králi, za odvahu, že se postavil do čela křižáckých vojsk při výpravě proti pohanským Prusům. V té době se město jmenovalo Královec. Poté změnilo název ještě dvakrát.

V roce 1871 připadlo město Německému cíařství, kteří ho přejmenovali na německy znějící Königsberg. Poslední změna se konala po druhé světové válce, kdy oblast dobyla Rudá armáda. Město tak připadlo Sovětskému svazu a změnilo název na rusky znějící Kaliningrad.

 

Mapa - openstreetmap.org

 

Během studené války se stal Kaliningrad důležitou námořní základnou pro sovětské námořnictvo. V druhé polovině 20. století bylo město uzavřeno pro jakékoliv návštevníky, kteří ve městě nebydleli. Teprve až po roce 1991 se město turisticky otevřelo pro okolní svět.

 

 

Co určitě stojí za návštěvu a nemělo by se vynechat při prohlídce Kaliningradu? Začít můžete například v Jantarovém muzeu, v němž se nachází rozsáhlé sbírky jantarových uměleckých děl, dokonce i repliky slavné Jantarové komnaty. Ve městě se stále nachází tři ze sedmi bran, které sloužily pro vstup do města. Jednou z nich je Braniborská brána, která jako jediná slouží i v dnešní době pro stejné účely jako dříve. Dalšími dochovanými branami jsou Královská a Sackheimská.

V Kaliningradu můžete také vidět několik náboženských budov. Jednou z nich je Královecká katedrála. Tato románsko-gotická katedrála se nachází na ostrůvku uprostřed řeky Pregoly a slouží převážně jako muzeum. Dá se zde navštívit muzeum Emanuela Kanta či si prohlédnout jeho pomník. Ale i nadále se v ní slouží mši různých vyznání. Pokud se do města vydáte s dětmi, je možnost s nimi navštívit kaliningradskou zoo, která byla založena již na konci 19 století.

 

 

Z tohoto, dnes již ruského, města pochází také několik slavných osobností. Je jím například již zmíněný filosof Immanuel Kant, který se ve městě narodil. Kant je v této oblasti velmi zámý a oblíbený, a díky tomu po něm byla pojmenována univerzita (Immanuel Kant Baltic Federal University). Další takovou osobností je bývalá manželka nynějšího ruského prezidenta Vladimira Putina.

 

 

Po městě se můžete pohybat pomocí tramvají a široké síti autobusů. Bohužel pro turistiku je problémem, že se v Kaliningradu nachází velmi málo hotelů a tudíž tam neproudí tolik turistů, jako do jiných ruských destinací. I přesto stojí toto město za návštěvu a objevit jeho krásy. Přesto si dejte pozor. Aby jste se do města dostali a nezapomeňte si  před cestou zařídit víza, která jsou do této oblasti stejně potřeba, jako do „velkého“ Ruska.

 

  Ubytování v této lokalitě

 

Tourist Hotel

Cena na noc pro dva - 957 Kč
 

Paraiso Hotel

Cena na noc pro dva - 810 Kč

 

 

 

Čtěte také:

Nová linka z Prahy do Kaliningradu. Aerolinka Rusline zahájí lety 30. října 2017

Nejvyšší hora Ruska

Letiště Kaliningrad (KGD)

Doba letu do Ruska

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, MICEmediaChannel

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 21.12.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.