Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Vydejte se po stopách Loch Nesské příšery

Jezero Loch Ness – druhé největší skotské jezero oplývá mnohými historkami o podivné příšeře – kryptozoologickém tvorovi, dle pověsti nejvíce podobnému plesiosaurovi, což byl druhohorní mořský plaz – která na dně jezera údajně žije. V letech 1960, 1966, 1972, 1982 a 1987 bylo dno jezera důkladně zkoumáno a pomocí sonaru bylo potvrzeno čtyřicet tvorů velkých rozměrů. Navíc byly na dně zjištěny různé prolákliny a podvodní tunely a jeskyně v okolních skalinách.

 

 

Náčrt příšery z jezera Loch Ness od  Arthura Granta

 

I pozdější satelitní snímky ukazují něco, co se „Nessie“ velice podobá, avšak co nebylo dosud s naprostou jistotou potvrzeno. A tak se jezero řadí k největším záhadám světa a jeho temné vody, nad nimiž se často vznáší mlha, tajemnou pověst ještě umocňují. Snad i proto je oblast jezera Loch Ness turisticky nejvíce navštěvovanou oblastí ve Skotsku.

 

     
   
  Poloha jezera, zdroj mapy: openstreetmap.org, Loch Ness, Highland, Skotsko, PH32 4BN, Velká Británie
 
     

 

 

Jezero Loch Ness

 

Jezero je tektonicko – ledovcového původu, jeho rozměry jsou 34 x 1,5 kilometru a hloubka 230 metrů, avšak jen k bahnitým sedimentům, které čítají dalších sto metrů. Nachází se zhruba v centrální části Skotska v malebném údolí Glen Coe, táhne se od severovýchodu k jihozápadu a leží v nadmořské výšce 16 metrů. Je součástí 96 kilometrů dlouhého Kaledonského kanálu, propojujícího Atlantik se Severním mořem – lodě tu proplouvají 29 zdymadly.

Údolí Glen Coe, obehnané horami a skalními výběžky, s nedotčenou skotskou krajinou, nabízí turistům jedinečný zážitek. Lze tu provozovat pěší turistiku po vyznačených stezkách, ale i zkusit své horolezecké umění. V Glen Coe je možné kempovat a užít si naplno tamní drsnou přírodu.

Z měst, situovaných u jezera Loch Ness, můžete navštívit Inverness, ležící cca 10 km severně od jezera a je hospodářským a správním centrem skotské Vysočiny; na severozápadě město Drumnadrochit, na západním pobřeží zříceniny hradu Urquhart, odkud je na jezero nejkrásnější výhled; Fort Augustus na jihu, anebo můžete navštívit město Fort William, které leží přibližně 50 km jižně od jezera, pod nejvyšší horou Skotska Ben Nevis (1345 m. n. m).

 

Zdroj videa: YouTube CC, autor: A sailing, DIY & life channel

 

Zdroj videa: YouTube CC, autor videa: Flights of Fancy 2020

 

Po jezeře lze absolvovat výlet na lodi.

K jezeru Loch Ness se můžete vydat třeba po vlastní ose, anebo v rámci zájezdu Skotsko na kole.

Autor: Jaroslava Linková

 

   
  Čtěte také:
 

Základní informace na cestu do Skotska

 

Výprava na skotskou Vysočinu - město Inverness

 

Letiště Inverness (INV)

 

Nové skotské bankovky

 

Jak se dostat do Skotska?

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 09.08.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.