Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Praktické rady     

Základní informace na cestu do Skotska

Krásná země s nevypočitatelným počasím, drsnou krajinou, hlubokými jezery, podivnými zvyky a zajímavou architekturou.

Chcete-li vidět divokou krajinu, nemusíte jezdit na druhý konec světa. Po slabých dvou a půl hodinách letu vás překvapí půvaby skotské krajiny. Vyrážíte sem na dovolenou? Pak pro vás mám několik důležitých typů.

 

 

Řídíme po levé straně

Startem vaší cesty může být mezinárodní letiště v Edinburghu. Půjčovna aut je hned u letiště, ale je dobré si vůz předem zarezervovat. Jeho typ by se měl odvíjet nejen od počtu cestujících, ale i na základě cíle vaší cesty. Nezapomeňte také na řízení vlevo i podivné kruhové objezdy, které jsou tu ve velkých městech oblibě.

Nemáte-li s řízením vlevo zkušenosti, požádejte vašeho spolujezdce, aby hlídal především křižovatky a díval se také po správných pruzích. Před každým velkým kruhovým objezdem se musíte zařadit do správného pruhu dle směru Vaší jízdy. Nebojte se, brzy si na netradiční styl jízdy zvyknete. Dobré je mít s sebou také navigaci, popřípadě si jí půjčit v půjčovně.

Jakmile se dostanete mimo hlavní silnice, narazíte na skotských silnicích, ještě na jednu místní specialitu „single track road“. Tato specifická verze silnice je vždy označena, můžete ji očekávat na zapadlých místech, kde většinu roku neprojede moc aut. Naneštěstí se často jedná o velmi turisticky navštěvované lokality. Silnice vypadá jako úzká silnička, která má vždy po několika desítkách rozšíření pro vyhnutí s protijedoucími auty (passing place). Budete-li si plánovat cestu, počítejte tedy s delší časovou náročností k překonání takovéhoto úseku, zvláště v plné turistické sezóně. Nesmí Vás na ní překvapit ani nejpočetnější obyvatel Skotska – ovce.

 

 

Ubytování

Hlavní turistická sezóna je ve Skotsku od června do konce září. Mimo tento čas je mnoho ubytoven a jiných typů ubytování uzavřeno. Najdete zde několik typů ubytování. Nejlevnějším jsou kempy a hostely. Obojího je zde dostatek. Plánujete-li svou cestu na léto, zarezervujte si ubytování (mimo kempy) dopředu. Zejména chystáte-li se na nejvíce frekventovaná místa jako je ostrov Skye.

Ve Skotsku si můžete postavit stan kdekoliv, pokud se nejedná o oplocený pozemek a pouze na jednu noc. Nezapomeňte po sobě uklidit. Na jihu však většina pozemků bývá oplocena (jedná se o pastviny) a mnoho neoplocených míst jsou podmáčená rašeliniště.

Hostely jsou ubytovny různých provedení, nabízející většinou společné ložnice a případně několik dvoulůžkových pokojů se snídaní. Střední cenovou kategorii zastupují B&B, ubytování v soukromí se samostatným pokojem. Koupelna může být jak samostatná či společná na chodbě. Nejvyšší cenovou kategorií jsou penziony a hotely.

 

 

Skotské počasí a nejnutnější vybavení

Důležitou součástí Vaší výbavy je pláštěnka, pokud možno kvalitní. Především na pobřeží počítejte s větrem, mějte tedy s sebou kvalitní nepromokavou bundu, pořádné boty, čepici a šálu. Pro zahřátí je mimo skotské whisky dobrá termoska s čajem. Dalším nepřítelem na této dovolené budou místní tvorové zvaní midges. Místní druh pakomárce je velmi dotěrný a nelétá zde pouze za velkého deště nebo větru. V nejbližším obchodě si pořiďte speciální repelent, nezkazíte nic ani moskytiérou přes hlavu.

Všechny tyto skotské neduhy budou zapomenuty při pohledu na neopakovatelnou divokou krajinu. Vzhledem k rozloze neobydlených území si nezapomeňte vzít na turistické výlety kompas, mapu, telefon, jídlo a pití. Doporučuje se nechávat také za předním sklem auta lísteček s cílem vaší túry a časem kdy jste vyrazili.

Pokud jste se přece jen rozhodli pro dovolenou ve Skotsku, bude to pro Vás dovolená, na kterou nikdy nezapomenete. Skotská krajina i nátura se Vám dostane pod kůži a jistě se sem budete chtít brzo vrátit.

Autor: Kateřina Morávková

 

 

Související články:

 

Skotsko a jeho mnoho tváří

 
 

Skotská vysočina z pěší perspektivy

 
 

Cestopis ze Skotska

 
 

Levné letenky do Skotska za 3000 Kč!

 
 

Skotský ostrov Arran

 
 

Tip na levný eurovíkend: skotský Glasgow

 
 

Stříbrné město Aberdeen

 
 

Tip na eurovíkend - Edinburgh

 
 

West Highland Way - trek skotskou vysočinou

 
 

Třetí den na West Highland Way - Inversnaid - Auchtertyre Farm

 
 

První den na West Higland Way – pořádné sousto hned na začátku

 
 

Na West Highland Way – den první aneb co to neseš v baťohu?

 
 

Druhý den na West Highland Way – Balmaha – Inversnaid

 
 

Letenka Praha – Glasgow za 869 Kč

 
 

Jet2: Praha – Glasgow za 3 179 Kč

 
 

Mezinárodní letiště Glasgow (GLA)

 
  Letiště Edinburgh (EDI)  
  Letiště Aberdeen (ABZ)  
  Seznam letišť ve Skotsku  

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 26.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.