Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Zpestřete si léto projížďku po Vltavě na malé motorové lodi

Letošní prázdniny jsou zcela jiné, než v předchozích letech. Jednak nás trápí určitá omezení ve vycestování do zahraničí z důvodu koronaviru, a za druhé nás poněkud zaskočilo počasí, které se po pěti letech najednou vrátilo ke standardu a tropické léto se nekoná. Na každodenní koupání to tedy v naší zemi zatím rozhodně není, ale kdo má vodu rád, vyrazí na ni třeba na malé motorové lodi. Vybírat je možné z široké nabídky člunů, rybářských lodí, jachet a obytných lodí všech typů, poháněných technicky vyspělými a přitom úspornými lodními motory.

 

 

  • Malé nafukovací čluny – pro začátečníky je ideální nafukovací člun s malým motorem o výkonu max. 5 koňských sil, neboť takové plavidlo může řídit každý a nepotřebuje průkaz způsobilosti k vedení malého plavidla. Čluny jsou na výběr od 2,4 – 4 metrů délky, s podlážkou laťkovou, hliníkovou s nafukovacím kýlem, anebo s nafukovací podlážkou s „V“ kýlem. Pro náročnější klienty jsou vhodnější nafukovací čluny s pevným kýlem RIBs, v délkách od 3,5 metru do 7 metrů. Chcete-li získat výhodnou cenu, kupte rovnou sestavu člun + motor. A pak už se můžete prohánět nejen po našich řekách a jezerech, ale také na moři, neboť tyto čluny jsou velice skladné a vhodné pro převážení.
   
  • Laminátové lodě -  mohou to být malé pramice s vesly a přídavným malým motorem, rychlé čluny s otevřenou palubou, kajutové lodě pro sportovně rekreační vyžití, anebo pro rybářské účely; délka těchto plavidel je obvykle od 4 metrů do 7,6 metru.

U malých motorů není asi nutné hledat ten s nejnižší spotřebou paliva, neboť do 5 HP je skoro stejná u všech značek. Rozdíl však bude v pořizovací ceně u značkových produktů.

 

 

Rychlost na řece: motor 5 HP Mercury, 4 takt, na malém člunu s kajutou FS 14 – proti proudu 10 – 12 km/hod, po proudu 20 – 22 km/hod a napříč řekou, tedy kolmo na proud 16 – 17 km/hod.

Ten, kdo nemá zájem loď kupovat, se i přesto může na čas stát kapitánem obytné motorové lodi a vyrazit s ní na Vltavu nebo na Labe. A to tak, že si ji pronajme. Vybrat si lze v přístavišti v blízkosti Pražského hradu člun nebo loď a řídit ji můžete bez řidičského oprávnění. Vše potřebné se naučíte během zkušební plavby.

Autor: Jaroslava Linková

 

     
    Čtěte také:
   

Kam lze plout na lodi z Prahy?

     

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 15.07.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.