Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Meganisi, malý velký ostrov

Jedná se o jeden z  řeckých ostrovů v Jónském moři, nacházející se 800 m jihovýchodně od ostrova Lefkada. Jeho název v překladu znamená - Velký ostrov. Slovo velký má v místním měřítku relativní význam, ale předponu mega v názvu,  mu už nikdo nevezme.

 


Geografie ostrova

Hornatý ráz Meganisi  podtrhuje nejvyšší bod ostrova - Megas Birnos s výškou 297 m n. mořem. Ostrov s podobou  písmena C, má na délku 11 km a na šířku 6 km. Na rozloze 22,4 km2 žije méně než  2000 stálých obyvatel. Pobřeží ostrova je členěné zálivy, zvláště na severu, na jihu pak vybíhá pevnina do moře dlouhým výběžkem. Součástí správy ostrova jsou i  ostrovy Skorpios a Sparti.  Ve vnitrozemí se nachází hlavní město, spíše městečko - Katomeri.

 

   
                                     Počasí v této lokalitě
   

 

Vesnice, městečko, město?

Typická řecká stavení s rozlehlými dvorky, vyzdobenými spoustou květin, zaujmou okamžitě pozornost návštěvníků hlavního města ostrova. Katomeri není centrum, které by kypělo ruchem, máte zde spíš pocit, že sem ještě tak úplně nedolehl vliv západní civilizace a nestačil zkazit přívětivou povahu místních obyvatel. Těch ostatně čítá hlavní městečko-vesnice na 500. Najít zde můžeme, mimo jiné, tradiční taverny, pekárny, čerpací stanice, ale také lyceum, banku a kostel.

Na severozápadním pobřeží ostrova je kouzelná zátoka, vtěsnaná mezi strmými svahy,  pokrytými piniemi a olivovníky. Leží zde přístav Porto Spilia s několika příjemnými tavernami a krásnou pláží na konci zálivu. Nad přístavem lze navštívit vesnici Spartochori  a projít se zde spletí starobylých úzkých uliček, odkud se nám vždy zatají dech při pohledu směrem dolů k modré hladině Jónského moře.

Dalším přístavním městečkem, které stojí za navštívení, je Vathy, kam, stejně jako do Spartochori připlouvá malý trajekt, zajišťující spojení mezi Meganisi a dalšími ostrovy.

 

 

Olivy, kozy, vinná réva

Pokud se vydáte poznávat ostrov po strmých stezkách, narazíte často na stáda koz. Produkty z kozího mléka, vinné révy a oliv jsou zdejším nejprodávanějším artiklem. Dalším zdrojem obživy zdejších obyvatel je rybolov a samozřejmě turistický ruch.

 

   

   Tip na hotel: Ellis Studios

Cena na noc pro tři - 2 210 Kč
   

 

Pláže

Všechny pláže na ostrově mají jedno společné. Jsou obklopeny zelení a mořská voda se pyšní příkladnou průzračností. Málokdy jsou opravdu přeplněné, takže si zde můžete vychutnat slunění i koupání v opravdové pohodě. Na výběr jsou pláže písčité i oblázkové a některé z nich jsou přístupné pouze z moře. Zde je jejich výčet:

  1. Spilia – v blízkosti přístavu Spilia
  2. Agios Ioannis – nejdelší pláž ostrova na západním pobřeží, v blízkosti Jeskyně démonů[
  3. Ai-Yianni v blízkosti přístavu Spilia
  4. Atherinos – dlouhá oblázková pláž dostupná pouze z moře
  5. Fanari – písčito-oblázková pláž na severo-východ od Katomeri
  6. Glosa – oblázková pláž
  7. Limonari – divoká pláž, jižně od Katomeri
  8. Elia – na východ od Katomeri

Meganisi nabízí příjemnou relaxaci v typickém řeckém stylu,  kdy se můžete třeba  jen líně kochat okolní krajinou a popíjet přitom  Ouzo v místní taverně.

Pokud ale chcete trávit dovolenou aktivněji, pak máte na výběr, vyjma koupání v moři, vydat se na kole, motorkou nebo pěšky za průzkumem vnitrozemí. Nefunguje zde totiž žádná autobusová doprava!

 

 Ubytování v této lokalitě

 

 

   
  Čtěte také:
 

Přehled - řecké ostrovy

 

Seznam letišť v Řecku

   

 


Vložil/a: Daniel Česák 21.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.