Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

To nejlepší z ostrova Lefkada

Lefkada je jedním z řeckých ostrovů. Patří do souostroví Jónských ostrovů a její celková rozloha činí 356 km². Nachází se u západního pobřeží pevninského  Řecka a celkem tady žije asi 25 000 stálých obyvatel.

Hlavní město ostrova se jmenuje Lefkas a celkem má jen asi pouze 12 000 obyvatel. Jedná se spíš o menší městečko s hlavní nákupní třídou. Najdeme zde největší místní zajímavost a tou je padací most, který několikrát za den spojí ostrov s pevninou.

Další zdejší zajímavostí jsou kostelní zvonice, zbudované tak aby byly odolné proti silným zemětřesením. Netradičně jsou zhotovoné s pomocí kovů a jako solitérní stavby nezávislé na budově kostela.

 

Foto: Přístavní město Lefkas - západ slunce, mapa

Tip na levné ubytování:  SOCRATES FAMILY APPARTMENTS Apartmán pro 4 osoby, cena za noc - 1 542 Kč

 

Smaragd v Jónském moři

V průběhu letních měsíců však na ostrově lidí přibývá, jednak místních a jednak i návštěvníků ze zemí mimo Řecko. Jedná se totiž o jednu z oblíbených lokalit mnoha turistů, a to jak pro její kulturní, tak i pro přírodní bohatství.

 

 

Zejména vnitrozemí ostrova je převážně hornaté. Nejvyšším bodem celého ostrova je hora jménem Stavrota. Jedná se v podstatě o dvojvrchol, jeden byste našli ve výšce 1 182 metrů a druhý v 1 167 metrech. Povrch pokrývají četné borovicové a cypřišové porosty. V hojné míře se pěstují v první řadě olivovníky a vinná réva. Díky tomu je Lefkada nádherně zelená.

Příznivé přírodní podmínky doplňuje také čisté moře, úžasné písečné pláže, mezi nimiž zvláště vyniká například Porto Katsiki, a horké slunečné počasí, které zajišťuje hlavní turistickou sezónu dokonce od května do října. Oblíbeným sportem je na ostrově rovněž windsurfing, hlavně ve středisku Vassiliki, druhém největším v celém Řecku.

 

Mohlo by vás zajímat: Nejbližší aeroport - letiště Aktion National Airport ležící nedaleko města Preveza

 

Ostrov plný legend

Lefkada má za sebou dlouhou historii, název pochází již z dob antiky. Odvozen byl od překrásných zářivě bílých útesů na jižním cípu ostrova. Poprvé se Lefkada objevuje v mýtu o básnířce Sapfó. Dnes již však víme, že legenda o nešťastné lásce, kvůli níž umělkyně spáchala sebevraždu skokem z mysu Lefkatas, se na pravdě nezakládá. Snad se zde rovněž měla nacházet jedna z bran do posvětí, nad nímž vládl Hádés a tyto tajemné pověsti sem stále návštěvníky lákají.

Nedaleko odsud leží neméně působivá Alabastrová jeskyně, která je vyzdobena stále rostoucími krápníky. Zdejší stalaktity a stalagnity vypadají, jako by byly z alabastru a odtud získala právě jeskyně svůj název.

Význam ostrova narůstá především v 7. století př. n. l. Tvář ostrova formovaly vlivy mnoha odlišných kultur. Svou stopu na tomto místě zanechali Benátčané, Turci, Francouzi a mnohé jiné národy. Ve středověku se Lefkada přidružila k panství franckých dynastií. Ty svoje sídlo měly na Kefalónii. Teprve v roce 1864 se stala definitivní součástí Řecka. Dlouhou dobu pak zůstávala v pozici opomíjené oblasti, která svůj ekonomický rozkvět zažila teprve od 60. let.

 

      Mapa ostrova - zdroj - openstreetmap.org

 

 

Jednou z nejzajímavějších památek, které na Lefkadě dějiny zanechaly, je pevnost Santa Maura. Impozantní stavba vznikla na začátku 14. století a stále je poměrně zachovalá. Původně byla vystavěna kvůli ochraně před piráty.

Ve krajině je také rozeseto mnoho horských vesniček. Řada z nich je pod ochranou UNESCO. Díky tomu se tu doslova zastavil čas a Lefkada je místem, kde se dá zažít atmosféra autentického Řecka příliš nezatíženého turistickým ruchem.

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.