Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Měna v Egyptě

Egypt patří jednoznačně k nejoblíbenějším turistickým destinacím. Před první návštěvou však mnoho lidí tápe v tom, čím se zde vlastně platí. Egyptská měna se nazývá libra, konkrétně egyptská libra, jejíž zkratka je LE, což znamená Livre Égyptienne. V bankách či směnárnách ji však najdete pod označením EGP. Menší jednotky jsou pak piastry (pt), přičemž jedna egyptská libra je tvořena 100 pt. Pod jednotkou piastru je pak 1 milimetr, který je vlastně desetina piastru a tisícina egyptské libry.

 

     
               Aktuální kurz egyptské libry vůči české koruně  
     

 

 

Národní egyptská měna se dostala do oběhu až vlastně v roce 1836, bankovky se pak začaly objevovat až na samém konci 19. století. Různé nominální hodnoty bankovek se pak objevily až na konci roku 1968.

Co turistům velmi usnadní život je znalost mincí a bankovek. Aktuálně jsou v oběhu kovové mince v hodnotě 1, 2, 5, 10, 25 a 50 piastrů a 1 libra. Pokud jde o bankovky, tam jsou v oběhu nominální hodnoty 1, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 liber. Zajímavé je, že existuje přímá souvislost velikosti bankovek a jejich hodnoty – čím větší rozměr bankovky, tím nižší jejich hodnota. Rovněž je dobré upozornit na skutečnost, že hodnota zboží v obchodech je často vyjadřována v piastrech, zejména u nižších částek, např. místo 2,5 LE je na cenovkách uváděno 250 pt.

Librová mince pak může připomínat její britskou jmenovkyni, ale zadní stranu zdobí obrázek faraona. Potěší také dvojjazyčnost mincí, ale i bankovek, kdy je jejich hodnota uvedena jak v arabštině, tak i v angličtině.

Vyměnit peníze si můžete na letišti, v hotelech nebo ve směnárnách či bankách v kterémkoliv egyptském městě. V rámci své dovolené však můžete, alespoň ve větších městech a resortech, zaplatit i eury, britskou librou či americkými dolary, ovšem spíše je vhodné mít k dispozici menší bankovky či mince. Pochopitelně musíte však počítat s tím, že se vám nákupy o něco prodraží. Platit lze samozřejmě i platebními kartami Visa a Mastercard, ovšem hrozí zde poměrně vysoké poplatky za zpracování, proto je zde vysoká preference plateb v hotovosti.

Raději si tedy před odjezdem nastudujte, jak vypadá která bankovka a mince a užijte si svou dovolenou v klidu.

 

     
    Mohlo by vás zajímat:
   

Tipy a rady na cestu do Egypta

   

Přehled měst a letovisek v Egyptě

   

Jak dlouho trvá let do Egypta?

   

Seznam letišť v Egyptě

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.10.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.