Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Městská doprava v Sofii

Sofia je hlavní město Bulharska a žije v ní kolem 1,3 milionu obyvatel. Rozkládá se na úpatí pohoří Vitoša, jehož nadmořská výška je kolem 2000 m.  O víkendech navštěvují pohoří sofijští obyvatelé, kteří sem jezdí za rekreací a ve značné míře k tomu využívají MHD.

 

 

A jak je pro ně zajištěna městská doprava?

MHD tu zastupují všechny druhy dopravy: metro, autobusy, tramvaje, trolejbusy – barevně jsou laděny do oranžové barvy. Kromě MHD tu fungují i „maršrutky“; většinou se jedná o dodávky a mikrobusy, které dost pomáhají přetížené dopravě. Maršrutky nemají jízdní řád, provoz je kyvadlový a řidič vám zastaví tam, kde potřebujete. Označeny jsou stejným číslem linky jako vozidla MHD.

 

Metro

Sofijskému metru trvalo dvacet let, než bylo dokončeno a uvedeno do provozu. Původně mělo dvě trasy, nyní se dokončuje tzv. „lehké metro“, které se stane třetí trasou a v centru města vznikne přestupní trojúhelník, tedy místo, kde se dá přestoupit na kteroukoliv trasu. Část lehkého metra vede pod zemí, část po estakádách. Soupravy zatím mají strojvedoucího, ale v plánu je plně automatizovaný provoz. Metro vede až k mezinárodnímu letišti, které je situováno ve východní části města. Stanice metra je necelých sto metrů od výstupu z letištní haly. Jízdenky jsou v prodeji v automatech při vstupu a mají platnost do opuštění prostoru metra.

Tramvaje a trolejbusy tvoří rozsáhlou dopravní síť, doplňují je autobusy MHD. K přepravě po Sofii můžete použít i taxíky, které jsou zde výrazně levnější, než třeba u nás.

Autor: Jaroslava Linková

 

Sofia, zdroj videa: YouTube CC, autor: POPtravel

 

 

     
    Čtěte také:
   

Vše, co byste měli vědět o městě Sofie

   

Wizzair: Nová linka Budapešť - Sofie

   

Mapa metra v Sofii

   

Letiště Sofie (SOF)

     

 


 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.02.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.