Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Na vrchol nejvyšší vietnamské hory se dnes dostane každý

Každá země má svou nejvyšší horu, která je cílem mnohých turistů. Nejinak je tomu i ve Vietnamu. Nejvyšší vietnamská hora Fansipan dosahuje nadmořské výšky 3143 metrů a od té doby, co k jejímu vrcholu byla postavena lanovka, to na této “střeše” Vietnamu vypadá jako na Václaváku.

 

   
   

Fansipan je střechou Indočíny i nejvyšším vrcholem Tonkinských Alp

Fansipan, nebo také Fan Si Pan, není jen střechou Vietnamu, ale i “střechou Indočíny”. Hora je takto označována od dob, kdy Vietnam spadal do kolonie Francouzská Indočína, která zahrnovala i okolní Laos a Kambodžu a právě Fansipan byl nejvyšší horou celého tehdejšího území ovládaného Francií.

Hora Fansipan je součástí pohoří Hoang Lien Son, které je známé také jako Tonkinské Alpy a je jeho nejvyšším vrcholem. Pohoří se táhne na severozápadě Vietnamu provincií Lao Cai a zasahuje i do nedaleké čínské provincie Jün-nan. Výchozím místem, odkud se na vrchol Fansipanu lze dostat, je turisticky oblíbené horské městečko Sapa. To je od hory vzdálené jen devět kilometrů a spousta místních agentur nabízí jak několikadenní trek ze Sapy až na vrchol Fansipan, tak i mnohem rychlejší a pohodlnější způsob, jak se nahoru dostat – vyvezení lanovkou Sun World Fansipan Legend.

 

Jeden z vrcholových jehlanů, Fansipan

 

Od té doby, co se před čtyřmi lety lanovka dostavěla, začalo na vrcholu Fansipanu vznikat i zábavné poutní místo s pagodami, obřím Buddhou, chodníčky vedoucími kolem dokola, restaurací, obchodem se suvenýry a teplými čepicemi a oblečením pro ty sváteční (většinou) vietnamské návštěvníky, co podmínky ve třech tisících metrech podcení. 

 

Lanovkou na Fansipan

 

Katka s vietnamskou vlajkou na vrcholu Fansipanu

 

Vrcholky okolo Fansipanu

 


Za jasných dní je z vrcholu Fansipanu pěkný výhled

 


Vietnamští turisté na vrcholu Fansipanu

 

Po dokončení lanovky na vrcholu začala výstavba

 

V roce 2017 byla tato pagoda ještě ve výstavbě

 

Pod vrcholem Fansipanu vyrostlo poutní místo, stav z února 2017


Lanovkou na vrchol za pár minut

Nechat se vyvézt lanovkou ale můžete i bez pomoci agentur a prostředníků. Stačí jen před hotelem MGallery sednout na speciální horský vlak a nechat se během pěti minut dovézt na terminál lanovky, který stojí dva kilometry od centra Sapy nad malebným údolím Muong Hoa.

Ještě před pár lety se mohli na vrchol nejvyšší vietnamské hory dostat jen fyzicky zdatní jedinci, kteří šli nahoru několik dní. Poté, co byla v únoru 2016 uvedena do provozu lanovka Sun World Fansipan Legend, se na “střechu Indočíny” může dostat každý, kdo netrpí příliš vysokým tlakem a nebo nesnesitelnými závratěmi. Jízda nahoru totiž trvá jen 20 minut, během nichž překonáte zhruba 1400 výškových metrů. A to nedělá dobře každému. Stejně tak se snadno může dostavit závrať. Hlavně za větrných dní, kdy prosklená kabina lanovky stoupající příkře k vrcholu vysoko nad údolím Muong Hoa se začne mírně houpat. Výhledy ale stojí za to.

Zajímavostí je, že se lanovka Sun World Fansipan Legend dostala do Guinessovy knihy rekordů. A to hned několikrát. Svou délkou dosahující téměř 6,3 km je nejdelší třílanovou nonstop lanovou dráhou na světě. Zároveň je i nejdelší vietnamskou lanovkou. V provozu je denně od 7 do 18 hodin.

TIP: Vyrazte na zájezd do Vietnamu a poznejte přírodní památky, místní kulturu a nezapomenutelnou atmosféru Vietnamu. Vyrazit můžete na kombinovaný zájezd Krásy Vietnamu a relax v Thajsku.  

 

Pěší výstup na vrchol jen s průvodcem

Mnohem pomalejším, i když dobrodružnějším a zajímavějším způsobem, jak se na vrchol Fansipanu dostat, je pěší výstup. Asi 19 kilometrový trek ze Sapy lze zvládnout za několik dní. Záleží na fyzické zdatnosti každého. Místní agentury nabízejí i jednodenní možnost, ale to je jen pro opravdu zdatné jedince, protože je třeba se dostat z 1600 metrů do 3143 metrů a pak nazpět. Nejčastěji se doporučují dva až tři dny. A samozřejmě lokální znalý průvodce. Bez průvodce to nahoru ani nejde. Vstup na stezku je hlídaný a je třeba mít i speciální povolení ke vstupu do národního parku, který horu obklopuje, a k výstupu na Fansipan. A to nikomu bez místního průvodce nevydají.

 

U terminálu lanovky v Sapě

 

Výstup nahoru je ale i tak zážitkem. Po cestě budete procházet kolem rýžových polí, borovickovým i bambusovým lesem, přespíte v horském táboře, ochutnáte lokální kuchyni a na vrchol dorazíte před rozedněním užít si východ slunce nad Vietnamem. Nejen, že po ránu bývá většinou obloha vymetená a nabídnou se vám nádherné panoramatické výhledy na okolní vrcholky a okolí Sapy, ale vyhnete se i hordám vietnamských svátečních turistů, kteří přes den zaplaví vrchol v touze udělat si selfíčko tu u jehlanu vyznačujícího vrchol, tu u obřího Buddhy, tu u stožáru s vietnamskou vlajkou, tu u zábradlí...zkrátka všude. Proto, i když si místo pěší varianty zvolíte výlet lanovkou, vydejte se nahoru brzy po ránu, než se hora zahalí do mlhy a než se nahoru vydá půlka Vietnamu.

Autorka článku a fotografií:

Mgr. Kateřina Francová

 

 

     
    Čtěte také:
   

VIETNAM - MĚNA, CENY, PLACENÍ

   

Poloha a hranice Vietnamu

     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.10.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.