Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

VIETNAM - MĚNA, CENY, PLACENÍ

Vietnam oficiálně Vietnamská socialistická republika, je státem v jihovýchodní Asii, nachází se na východě poloostrova Zadní Indie při pobřeží Jihočínského moře. Svým počtem obyvatel přesahujícím 90 milionů je Vietnam patnáctou nejlidnatější zemí světa. Oficiálním jazykem v zemi je vietnamština. Hlavním městem této krásné země je Hanoj. Vietnam sousedí s Kambodžou, Čínou a Laosem. Měnou je vietnamský dong (VND). A u měny a placení se ještě chvíli zdržíme.

 

 

PENÍZE VE VIETNAMU

V této zemi se používá vietnamský dong. Bankovky tu najdeme v hodnotě od 1.000 dongů do 500.000 dongů. Pozor na to, že barevně se bankovky moc neodlišují a je tak snadné je při nepozornosti zaměnit. Na všech je vyobrazena stejná osoba, Ho Chi Minh, bývalý a slavný vietnamský politik a prezident.

Mince se nepoužívají. Přepočet může být zhruba 1.000 dongů = 1 koruna česká.

Na některých místech zaplatíte dolary, legální to však není, obecně lze všude platit v donzích.

 

Jižní Vietnam -  bankovka v hodnotě 500 dongů

 

     
  O měnu se stará Vietnamská centrální banka (anglicky: State Bank of Vietnam), webové stránky instituce: www.sbv.gov.vn

 
 

 

SMĚNÁRNY A MOŽNOST PLACENÍ KARTOU

Peníze si ve Vietnamu pohodlně vyměníte v bankách, ve směnárnách, ve zlatnictvích a další možností jsou hotelové recepce. Měna, kterou byste si do Vietnamu měli vzít je euro nebo americký dolar. Obě měny vyměníte všude.

Peníze se doporučují měnit v bankách a velmi dobrý kurz nabízí již zmíněná zlatnictví. Na letištích bývají kurzy horší než v centru města. Myslete na to, že pokud se pohybujete mimo turistické oblasti, bude dobré mít peníze již vyměněné.

 

PLATEBNÍ KARTY A BANKOMATY

Bankomatů je ve Vietnamu opravdu veliké množství. Ve většině případů se za výběr platí místní bance od 10.000 - 60.000 dongů. Výběr z bankomatu má svůj limit a to většinou v rozmezí od 2 - 6 milionů dongů. Limity se mohou lišit i oblastně. I možná proto je pohodlnější jezdit do Vietnamu s hotovostí.

Ve Vietnamu zaplatíte kartou téměř kdekoli. V restauracích, hotelech, obchodech. Při takové platbě se na některých místech můžete setkat s přirážkou 1,53 % (ne však v lepších restauracích či supermarketech).

Opatrně při návštěvě tzv. street foodů či místních trhů, tam placení kartou běžné není. Spíše nemožné.

Vietnam patří celkově mezi cenově dostupné státy v Jihovýchodní Asii. Základní jídlo v obchodech je zhruba podobně drahé jako u nás. V obchodech jsou pevné ceny a ani na trzích se příliš nesmlouvá. Ceny bývají jasně viditelné a dané.

 

CENY VE VIETNAMU

  • Vietnamská kuchyně –    ceny jídel se liší hlavně místně a sezónně, v obyčejných restauracích je to od 15.000 do 30.000 VND
  • Supermarkety –    zde zjistíte pravé ceny, o něco dražší jsou tu mléčné výrobky a uzeniny, na tržištích seženete jídlo výhodněji
  • Ubytování –    menší hotely nabízí ubytování do 300.000 VND za noc
  • Doprava –    vnitrostátní letecká doprava vás může vyjít od 20 USD do 120 USD, vlakové spojení je rovněž oblíbené a cena se odvíjí od místa kam míříte a také typu vlaku, se kterým budete cestovat, využít lze také hustou autobusovou síť, popřípadě si lze půjčit automobil od 30-60 USD za den nebo motorku za 5-13 USD, pronajmout si můžete dále jízdní kolo a levné je ve Vietnamu také taxi a místní rikša
  • Internet a telefon –    internetové kavárny a herny jsou opravdu všude, průměrná cena může být v rozmezí cca 100-150 VND za minutu, mezinárodní hovor do většiny zemí stojí 0,50 USD za minutu, zakoupit si můžete i klasické předplacené karty za poměrně nízké ceny

 

Co se týče placení a výměny peněz to podstatné již víme. A teď jen přejít k prvnímu kroku a tuto fascinující zemi navštívit. Vietnam je zemí mnoha přírodních krás a úkazů, památek, ostrůvků a okouzlujících vůní místní kuchyně.

Vietnam toho skrývá mnoho.

 

 

       
    Čtěte také:  
   

Jedí Vietnamci kočky? Pro gurmány z Hanoje jsou ...

 
   

Víza do Vietnamu vyřídíte jednoduše přes web

 
   

Letiště ve Vietnamu

 
   

Jak dlouho trvá let do Vietnamu?

 
   

Cestopis: Vietnamci z hor

 
       

 


Vložil/a: Daniel Česák 21.04.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.