Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Největší letadlo na světě

Foto, en.wikipedia.orgMáme tu další nej, kterým jsou letadla Airbus A380 a Antonov 225.

Airbus má dvě paluby po celé délce letadla pro 526 pasažérů a letiště kvůli jeho velikosti musela upravit nástupní mosty i brány.

Na délku měří neskutečných 73 metrů a rozpětí křídel má 80 metrů. V tom nemá konkurenta, větší rozpětí má už pouze letoun Antonov, který ale není primárně určen pro přepravu osob. Letadlo pohání čtyři motory pod křídly, které mají výkon asi jako 3 500 automobilů.

 

 

Do nádrže letadla se vejde 323 000 litrů paliva a dosahuje maximální rychlosti až 945 kilometrů za hodinu. Přednosti Airbusu ocení převážně cestující, protože na palubě je minimální hluk, sedadla jsou i v nižší třídě velice komfortní, navíc je letoun kvůli své hmotnosti i ve vzduchu stabilnější a kabina je celkem rozměrná, což ocení hlavně cestující trpící klaustrofobií.

 

Foto, en.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.org

Airbus A380

 

Airbus A380 přistává v Praze

Zdroj videa: YouTube - Creative Commons, Michal Čadil


 

Druhým gigantem je letoun Antonov 225, přezdívaný také jako Mrija, který neslouží k přepravě osob.

Už 20 let se může pyšnit titulem největší letoun na světě. Aby tento kolos vzlétl, potřebuje tříkilometrovou rozjezdovou dráhu.

Původně měl sloužit k přepravě raketoplánů Buran, ale v současné době slouží k přepravě nákladu. V květnu 2016 přistál tento letoun na letišti v Praze, kam samozřejmě přilákal mnoho nadšenců. Odsud vezl generátor z Plzně do Austrálie o hmotnosti 120 tun.

 

Foto, en.wikipedia.org

By Anthony Noble [GFDL 1.2 (http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html) or GFDL 1.2 (http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html)], via Wikimedia Commons

Foto, en.wikipedia.org

By Alex Beltyukov [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0), CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL 1.2 (http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html)], via Wikimedia Commons

Foto, en.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.org

Antonov 225, By Dmitry A. Mottl (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

 

 

     
    Čtěte také:
   

Jakou mají spotřebu paliva letadla Airbus a Boeing?

     

 


Vložil/a: Daniel Česák 17.07.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.