Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Amazonský deštný prales

Foto, cs.wikipedia.orgAmazonský tropický deštný prales je největší na světě. Leží na území přesahující 5,5 mil. km2 a je domovinou třetiny flory a fauny na Zemi.

Prales prochází těmito státy: Brazílie, Peru, Kolumbie, Venezuela, Ekvádor, Guyana, Bolívie, Surinam, Francouzská Guyana. Podstatně také ovlivňuje klima v Jižní Americe, ne nadarmo se mu přezdívá plíce světa.

Nejdelší řeka světa Amazonka, pramenící v Andách, je životodárnou tepnou pralesa. Její tok měří až 6 560 kilometrů. Korytem tohoto veletoku protéká až pětina pitné vody na zemském povrchu a proud je tak mohutný, že sladkou vodu lze zaznamenat v moři až 200 kilometrů od ústí. Zaoceánské lodě mohou plout proti proudu Amazonky až do města Manaus, tedy 1600 km.

 

 

Od roku 1970 bylo dosud vykáceno zhruba 200 000 km2 pralesa kvůli dřevu, zemědělské půdě a těžbě nerostných surovin. V roce 2005 rozsáhlé části pralesa byly zasaženy velkými suchy, nejhoršími za minulých 100 let.

 

 

Podle vyjádření některých expertů je prales schopen překonat nanejvýš tři roky sucha, delší suché období by mělo za následek nezvratné škody. Prales by se mohl dostat až do stádia, kdy již není návratu a je tu nebezpečí přeměny v savanu.

 

Mapa: vymezení pralesa

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Vlajky států Jižní Ameriky

   


Vložil/a: Daniel Česák 06.07.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.