Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Paradoxy v cenách letenek

Ilustrační fotoNa webu radicestujeme se poměrně často dočtete o cenách letenek. Většinou se jedná o akční ceny, nebo zlevněné letenky. Pokud jste zvyklí si hledat letenky pravidelně, možná jste si už všimli jistých paradoxů v cenách letenek. Co vůbec ovlivní konečnou cenu letenky? Jak takový „paradox“ vypadá? Posuďte sami:

 

 

Z Prahy do Kolína n. Rýnem

s Germanwings

od 1 516 Kč

540 km

Z Prahy do Dublinu

S Aer Lingus

od 3 012 Kč

1 465 km

Naproti tomu:

Z Prahy do Ostravy

S ČSA

od 3 085 Kč

280 km

 

V této tabulce vidíme následující paradox. Zatímco s Germanwings z Prahy Ruzyně doletíte do Kolína nad Rýnem a zpět za 1 516 Kč, do Ostravy zaplatíte dvojnásobek. A přitom vzdálenost do Ostravy je poloviční. Pokud byste vynaložili stejné finanční prostředky jako do Ostravy, neměl by být problém doletět do Dublinu a zpět. Přitom vzdálenost z Prahy do Dublinu je 5x větší.

 

Let z Prahy do Ostravy je tzv. vnitrostátní. Srovnejme tedy vnitrostátní lety:

Z Vratislavy do Varšavy

s LOT

od 1 206 Kč

540 km

Z Mnichov do Berlín

s Germanwings

od 1 533 Kč

504 km

Naproti tomu:

Z Prahy do Ostravy

s ČSA

od 3 085 Kč

280 km

Z Frankfurt do Drážďany

S Lufthansou

od 3 181 Kč

367 km

Z Vratislavy do Gdaňsk

S LOT

Od 4 247 Kč

377 km

 

V této tabulce vidíme, že i vnitrostátní lety mohou být levné. Například na trase z Mnichova do Berlína zaplatíte 1 533 Kč a uletíte 504 km v jednom směru. Na druhou stranu dříve srovnávaný let z Prahy do Ostravy je za dvojnásobnou cenu a uletíte něco přes polovinu vzdálenosti Mnichov - Berlín.

Z obou tabulek těm zkušenějším již vyplynul jeden důležitý detail: až na trasu Vratislav – Varšava, na všech levných trasách operuje nízkonákladový dopravce. Je vidět, že vnitrostátní lety jsou dražší u běžných dopravců nejen v Česku ale například také v Německu, viz. trasa Frankfurt – Drážďany.

Jak je tedy možné, že nízkonákladový dopravce může uletět za stejnou cenu i pětinásobnou vzdálenost? A věřte, není pravidlo, že taková „nízkonákladovka“ musí nutně zbankrotovat nebo létat v chátrajících letadlech. Vždyť nejmladší vozové parky mají v Evropě z pravidla nízkonákladové společnosti. A jednou z nejziskovějších leteckých společností v Evropě je právě ta nízkonákladová – Ryanair. Velmi ziskový je i britský easyjet. Přitom tzv. „běžné“ aerolinky mohou mít podstatně větší problémy, zvláště v době finanční krize. Připomeňme si, že letos zkrachoval např. maďarský dopravce Malev (mimochodem do této chvíle ještě nevyrovnal finanční dluhy vůči některým svým zákazníkům). Problémy hlásili i aerolinky ČSA či LOT - ne nebankrotují, "pouze" byly ve ztrátě, ze západní Evropy např. Spainair, který zbankrotoval na počátku tohoto roku, či British Airways, který několikátý rok hlásí finanční ztrátu v několika mld. korun.

Ovšem i dnes může prosperovat a růst běžný dopravce. Dokazuje to např. aerolinka Turkish Airlines, která letos expanduje především do Evropy.

Co ovlivní tedy cenu finální letenky? Jak je možné, že nízkonákladové společnosti dokážou tak levně létat?

Aerolinka easyjet na svém webu k tomu poskytuje odpověď.

  • Aerolinka nevydává fyzické letenky – ušetří tak nejen za papír (což je naprosté minimum), ale i za samotné odbavení.
  • Nízkonákladová společnost zpravidla dokáže efektivně využít letiště – easyjet vidí efektivitu v rychlých obrátkách na letištích. A tak zatímco vy přistáváte v Praze, Jana sledující vaše přistání se již může připravovat k nástupu do letadla. Během několika minut proběhne příprava na let zpátky a noví cestující se „nalodí“ a odletí. Žádné dlouhé odbavení a vyčkávání na letištích. Easyjet udává max. dobu takové jedné obrátky na 30 minut.
  • Zpravidla nedostanete nic navíc – oběd, občerstvení apod. Letadlo je jako autobus. Slouží pouze k přepravě. Což spoustě cestujícím vystačí. Proto počet cestujících s nízkonákladovými společnostmi neustále roste. Upřímně – pokud letíte z Prahy do Paříže, doba letu je zhruba hodinu. Obvykle tak krátkou dobu člověk vydrží bez oběda, zvláště pokud cena této přepravy je poloviční. Ušetřené peníze pak můžete utratit v některé z pařížských restaurací.
  • U nízkonákladových společností zpravidla platíte poplatky za služby navíc - zavazadla, příplatek za lepší místa v letadle apod.
  • Větší aerolinky dokážou s letišti dojednat progresivnější cenové dohody. Jinými slovy – dokážou v některých případech dojednat nižší poplatky na letištích. Mnohem lépe se tyto dohody nízkonákladovým společnostem uzavírají s tzv. nízkonákladovými letišti, jako jsou např. Frankfurt Hahn, Vratislav či italské Bergamo. To, že tyto dohody se nepodaří dojednat vždy, i když jste zrovna jedničkou v Evropě, dokazuje pokus Ryanairu, který zkoušel dohodnout nižší poplatky s letištěm Praha Ruzyně (není nízkonákladové). Podobně dopadl před lety i v Budapešti. Po letošním krachu Malevu, však očividně letiště ustoupilo, a tak dnes z Budapeště doletíte za pár set do celé Evropy. Rázem se Budapešť stala „baštou“ Ryanairu, Wizzair a jiných nízkonákladových společností.

 

Další bod, který ovšem aerolinka easyjet neuvádí, je konkurence. Ano pokud na dané trase operuje několik dopravců, zpravidla to přiměje dopravce prodávat za co nejnižší ceny. Důkazem může být nedávný „souboj“ na trasa Praha – Paříž, případně vstup Emirates na letiště v Praze. Po tomto vstupu byla běžně k dostání letenka z Prahy do Dubaje za cenu okolo 7 tisíc.

Občas na sebe aerolinky chtějí upozornit, a vedle reklamních prostředků typu “ superbilboard“ na pražské magistrále, poslouží super cena. A tak jsme se v minulosti mohli setkat s letenkou z Prahy do Číny pod 10 tisíc korun. Zatímco běžněji ji lze pořídit okolo 12 – 13 tisíc.

V článku samozřejmě uvádíme pouze část faktorů, které ovlivní ceny letenek

 

Akčních letenky najdete zde. Využijte naší aplikaci rSearch, a nechte si hlídat ceny letenek do vybraných destinací (New York, Řím, Londýn, Maledivy apod.) Stačí se zdarma registrovatvybrat si destinaci, kterou chcete sledovat. rSearch hlídá nejen letenky, ale také ubytování.

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.07.2012


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.