Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Sopka Etna

Foto, en.wikipedia.orgCelý proces vedoucí k jejímu vzniku započal už před osmdesáti miliony lety a dnes drží primát nejvyšší evropské činné sopky. Jedná se o tzv. stratovulkán, jinak též kompozitní sopku. Což jednoduše vypovídá o tom, jak vypadá. Znamená to, že jde o kuželovitý typ složený z několika vrstev lávy a hornin vzniklý střídáním tzv. explozivní fáze činnosti vulkánu a efuzivní, tedy té, kdy se hodně tekutá láva pouze volně vylévá.

Najdeme ji v  Itálii, přesněji na ostrově Sicílie, na východním pobřeží blízko měst Messina a Catania. Její vrchol se nachází ve 3 323 metrech nad mořem, výška je ovšem vzhledem k její aktivitě proměnlivá. Přírodní unikát se v roce 2013 rovněž dočkal zápisu na seznam UNESCO.

 

Zdroj videa: YouTube CC, Boris Behncke Etna

 

Foto, en.wikipedia.org

 

 

Důrazně o sobě dala vědět v roce 2015, podle vulkanologů největší explozí za posledních dvacet let, tehdy o ní navíc fascinovaně informovala mnohá média, protože erupce doprovázel jedinečný jev v podobě takzvaných vulkanických blesků. Ty vznikají třením částic horniny, popela a ledu, čímž se vytvoří statická elektřina. Ovšem nijak v klidu nebyla ani letos a probudit k životu se může prakticky kdykoli.

 

Foto, cs.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.org

Kde se tato sopka nachází? - Mapa

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 12.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!