Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Sopka Etna

Foto, en.wikipedia.orgCelý proces vedoucí k jejímu vzniku započal už před osmdesáti miliony lety a dnes drží primát nejvyšší evropské činné sopky. Jedná se o tzv. stratovulkán, jinak též kompozitní sopku. Což jednoduše vypovídá o tom, jak vypadá. Znamená to, že jde o kuželovitý typ složený z několika vrstev lávy a hornin vzniklý střídáním tzv. explozivní fáze činnosti vulkánu a efuzivní, tedy té, kdy se hodně tekutá láva pouze volně vylévá.

Najdeme ji v  Itálii, přesněji na ostrově Sicílie, na východním pobřeží blízko měst Messina a Catania. Její vrchol se nachází ve 3 323 metrech nad mořem, výška je ovšem vzhledem k její aktivitě proměnlivá. Přírodní unikát se v roce 2013 rovněž dočkal zápisu na seznam UNESCO.

 

Zdroj videa: YouTube CC, Boris Behncke Etna

 

Foto, en.wikipedia.org

 

 

Důrazně o sobě dala vědět v roce 2015, podle vulkanologů největší explozí za posledních dvacet let, tehdy o ní navíc fascinovaně informovala mnohá média, protože erupce doprovázel jedinečný jev v podobě takzvaných vulkanických blesků. Ty vznikají třením částic horniny, popela a ledu, čímž se vytvoří statická elektřina. Ovšem nijak v klidu nebyla ani letos a probudit k životu se může prakticky kdykoli.

 

Foto, cs.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.org

Foto, en.wikipedia.org

Kde se tato sopka nachází? - Mapa

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 12.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.