Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Panamský průplav - informace, fotky

Foto, en.wikipedia.orgPokud budeme Panamský průplav charakterizovat několika slovy, musíme říci, že se jedná o jeden z nejvýznamnějších námořních průplavů na světě. Najdeme ho v oblasti Střední Ameriky, kde spojuje námořní cesty Atlantského a Tichého oceánu. V souvislosti s tím dokáže výrazným způsobem zefektivnit lodní dopravu. Jak s ohledem na rychlost, tak s ohledem na ekonomiku přepravy.

 

 

 

 

Parametry průplavu

Že se jedná o skutečně unikátní dílo, dokládají i technické parametry. Samotná délka je celých 81,6 kilometrů a šířka se pohybuje od 150 až po 305 metrů, v závislosti na konkrétním místě. Panamský průplav není nijak zvlášť hluboký, jelikož největší hloubka je maximálně 12,5 metrů.

 

Foto, en.wikipedia.org

 

Součástí průplavu jsou samozřejmě i nezbytná zdymadla, která vyrovnávají výšku hladiny vody. Na straně Atlantského oceánu je vybudováno zdymadlo Gatun, které umožní změnit výšku vody ve třech stupních. Na straně Tichého oceánu se nachází zdymadla dvě.

 

Kde tento průplav můžeme hledat? Mapa

Poloha průplavu, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Foto, en.wikipedia.org

   

Historie

Jeho historie sahá až do roku 1880, kdy byl položen základní kámen. V tento rok se budování ujala Francie, která pokračovala až do roku 1889. Po dvouletém období pauzy se dostavby ujali Američané, kteří započali své práce v roce 1901 a vše finálně dokončili v roce 1914. Od té doby je také Panamský průplav plnohodnotně využíván pro námořní dopravu.

 

Panamský průplav

 

Moderní historie této unikátní stavby se následně započala psát v roce 2010. To došlo k rozhodnutí, že se průplav bude nejenom modernizovat, ale také rozšiřovat. Díky tomu by ho mohly využívat i lodě s větší tonáží, které jsou aktuálně odkázány na obeplouvání kontinentu. I když práce měly být ukončeny v roce 2015, vzhledem k mnoha zpožděním trvají dodnes. S tím souvisí i výše nákladů, které aktuálně přesahují 5 miliard amerických dolarů.

Po úspěšném dokončení by měl průplav umožnit roční přepravu nákladů o celkové hmotnosti až 510 milionů tun.

 

Foto, en.wikipedia.org

9 let od zahájení prací na rozšíření a modernizaci průplavu se dnes 26.6. 2016 slavnostně otevírá za účasti světových politiků a monarchů - více zde.

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Le Monde en Vidéo

 

     
    Čtěte také:
   

NEJVĚTŠÍ PRŮPLAVY A KANÁLY NA SVĚTĚ

   

10 největších světových jezer

   

Seznam moří

   

Doba letu do Panamy

     


Vložil/a: Daniel Česák 15.06.2013


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.