Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

NEJVĚTŠÍ PRŮPLAVY A KANÁLY NA SVĚTĚ

Průplavem rozumíme rovněž plavební kanál. Jednoduše řečeno, jde o uměle vytvořenou vodní cestu, která spojuje dvě vodní plochy navzájem. Průplavy jsou vytvořeny lidmi a mohou spojovat jak řeky, moře, jezera, řeku s mořem či oceány. Z tohoto hlediska mluvíme o oceánských, mořských či říčních průplavech a kanálech. Jejich užitečnost tkví v tom, že pomáhají zásadně zkracovat cestu lodní přepravě.

 

 

Podívejme se tedy společně na ty největší ''zkratky'' pro lodě, díky nimž nemusejí objíždět celé kontinenty.

 

ZDE SI PŘEDSTAVÍME 10 SVĚTOVÝCH VELIKÁNŮ

 

  1. VOLŽSKO-BALTSKÝ PRŮPLAV

Se svou úctyhodnou délkou 588 kilometrů se právem řadí na první příčku nejdelších průplavů světa. Spojuje řeku Volhu s Baltským mořem. Tento vodní dopravní systém v Rusku byl vybudován počátkem 19.století. Samotná řeka Volha má propojení hned do několika kanálů.

  1. STŘEDOZEMNÍ PRŮPLAV

Německý Středozemní průplav má hned stupínek druhý, co do délky. Měří 467 kilometrů. Je spojnicí průplavu Dortmund-Ems s řekou Vezerou a dále ústí do Labe. Raritou tohoto průplavu je tzv. mimoúrovňové křížení, průplavní most v Miden. Ten je veden přes řeku Vezeru. Středozemní průplav je součástí nejkratší vodní trasy z Francie a Beneluxu do Polska. Zároveň jde i o nejkratší vodní spojení Porýní s Berlínem.

  1. KANÁL DU MIDI, LANGUEDOCKÝ PRŮPLAV

Zde se jedná o více než 300 let staré technické vodní dílo táhnoucí se od Toulouse a Séte ve Francii až po Středozemní moře. Tato 240 kilometrů dlouhá vodní dálnice se vine krajinou mezi Pyrenejemi a ústím řeky Rhony. Jde o velmi složitý systém, dokončený roku 1681. Canal du Midi byl roku 1996 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

  1. BĚLOMOŘSKO-BALTSKÝ PRŮPLAV

Jde o kanál či vodní cestu spojující Bílé a Baltské moře. Postupně vede přes říční úseky a Oněžské jezero, kterým také vděčí za svou délku 227 kilometrů. Průplav byl dokončen roku 1933 a původní dřevěný stavební materiál byl v devadesátých letech nahrazen betonem.

  1. SUEZSKÝ PRŮPLAV

Suezský průplav je nejznámější a největší, co do rozsahu, vodní cestou. Je sice 169 kilometrů dlouhý, ale přesto významně krátí cestu z Evropy do Asie. Jde o průplav v Egyptě spojující Středozemní a Rudé moře. Průplav se pyšní šířkou 120-150 metrů. Pod průplavem byl roku 1980 otevřen tunel spojující východní a západní pobřeží. Po západním břehu vede po celé délce průplavu železniční trať.

  1. ALBERTŮV KANÁL

Nejdůležitějším belgickým kanálem je právě Albertův kanál. Je 129 kilometrů dlouhý a spojuje řeku Maasu a Šeldu. Kanál byl dostavěn již v roce 1938 a prošel tudíž také velkou modernizací a rozšířením samotného kanálu v roce 1997.

  1. MOSKEVSKÝ KANÁL

Tento ruský průplav spojuje řeku Volhu a Moskvu. Jeho celková délka je 128 kilometrů. Moskevský průplav začíná na Volžské přehradě a dál vede v jižním směru do Moskvy.

  1. VOLŽSKO-DONSKÝ PRŮPLAV

Jedná se o průplav v Rusku spojující řeku Volhu s Donem a zároveň i s Černým mořem. Kanál má délku 101 kilometrů a má 13 plavebních komor. Do provozu byl uveden v roce 1952.

  1. KIELSKÝ PRŮPLAV

Tento 99 kilometrů dlouhý námořní průplav v severoněmeckém Holštýnsku spojuje Severní moře s Baltským mořem. Dokončen byl roku 1895 pod původním názvem průplav císaře Viléma. Na Kielském průplavu převažuje provoz velkých námořních lodí. Podle některých záznamů by mělo jít o nejvytíženější vodní cestu světa. Průplav ústí do Kielského zálivu.

  1. PANAMSKÝ PRŮPLAV

Tento námořní průplav se nachází ve Střední Americe. Vede Panamskou šíjí a spojuje Atlantský oceán a Tichý oceán. Panamský průplav byl otevřen roku 1914 a jeho délka je 98 kilometrů a přetínají ho dva mosty. Denně propluje tímto průplavem v průměru padesát lodí. Průplav má tři dvojité plavební komory, jedná se o fascinující stavbu, která ve svém oboru nemá dodnes obdoby.

Autor: Michaela Částková

 

 

 


 

   
  Čtěte také:
 

Seznam moří

 

10 největších jezer na světě

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 30.01.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.