Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Paphos - Antika na vlastní kůži

V jižní části Kypru leží Paphos. Jedno z nejkrásnějších letovisek se zachovalou historickou architekturou, atmosférou staré kyperské kultury a průzračně čistým mořem.

Město je dokonce na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Paphos si dokázal udržet svou původní tvář a nepodlehnout nástrahám turistického ruchu. I vy tak můžete obdivovat obrovské množství památek, které jinde nenajdete.

 

 

Historické artefakty  Paphosu

Mezi nejoceňovanější z nich bezesporu patří rozsáhlé naleziště vykopávek z antických časů. Do dnešních dní se dochovaly nádherné mozaiky z 3. až 5. století z domů Orfea a Aiona nebo vily Thesea. Pozoruhodné vykopávky z dávných dob si můžete prohlédnout v archeologickém muzeu. Najdete v něm výrobky ze skla, kovů a keramiky od neolitu až po 18. století. Paphoské mozaiky jsou vystavené v Dionýsově vile.

Naleziště s více než 100 královskými hrobkami se nachází zhruba 2 kilometry severně od přístavu. Králové a členové aristokracie byli v těchto místech pohřbíváni mezi 3. stoletím před n. l. až do 3. století n. l.

Pokud rádi bloudíte spletitými chodbami muzeí, nenechte si ujít etnografické či byzantské muzeu.

Navštívit můžete také pevnost, která byla kdysi součástí hradu, ve kterém pobýval Richard Lví Srdce.

 

 

Zrození Afrodité

Podle legendy se Afrodita, bohyně lásky a krásy, narodila právě na Paphosu. Ve 12. století před n. l. byl ve městě postaven Afroditin chrám, jehož pozůstatky můžete obdivovat i vy.

Chrám leží cca 14 km jihovýchodně, podél kyperského pobřeží. Do dnešních dní se dochovaly pouze fragmenty stavby, především základy a zbytky sloupů. Vzhledem ke stáří stavby je zázrak, že se dochovalo alespoň něco. I my tak dnes můžeme přičichnout k antice a jejím mystériím.

 

Zdroj videa: YouTube - CC, BUSIK life, Kypr - Paphos

 

Tipy na hotely:

 

Trianon

Cena na noc pro dva - 986 Kč
 

Valentinos Apartments

Cena na noc pro dva - 1 201 Kč

 

 

Koupání v Paphosu

Nejoblíbenějším místem ke koupání je Korálová zátoka. Vyznačuje se jemným pískem a čistou vodou. Na pláž se dostanete cestou, která je lemována banánovníkovými plantážemi a vinohrady. Milovníci vodních sportů si zde mohou vyzkoušet potápění, šnorchlování nebo třeba jízdu na vodních lyžích. Pro děti je vhodný i místní aquapark. Pokud patříte mezi zkušenější potápěče, určitě nezapomeňte navštívit některé z potápěčských center v Paphosu.

Zajímavá a ojedinělá je Želví pláž, zvaná Lara. Právě na tomto místě kladou vajíčka různé druhy středomořských želv. Želví vajíčka jsou chráněna klecemi zabořenými v písku.  

Pokud máte rádi klid a soukromí, zavítejte na pláž Latchi na poloostrově Akamas. Tato pláž je oblíbená mezi šnorchlisty. Podél pláže najdete vynikající rybí restaurace a taverny. Jestliže chcete být v centru všeho dění, bude se vám zamlouvat pláž Yeroskipou. Jedna z nejpopulárnějších a turisticky nejvděčnějších pláží je často vyhledávána celými rodinami. Voda je zde mělká a vstup do moře je pozvolný. Pláž je známá také díky pořádání volejbalových turnajů a nedalekému dětskému zábavnímu parku Luna.

Všechna čest kyperským obyvatelům za to, že myslí i na ty méně šťastné. Městská pláž Pachyammos získala prestižní ocenění modré vlajky a je přizpůsobena návštěvníkům s omezenou pohyblivostí. 

 


Autor: Hanka B.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Kypr – Nemusíte utratit mnoho jen proto, že jste na ...

Z Bratislavy nově letecky do Burgasu a Pafosu

Kypr - jih proti severu

Doba letu na Kypr

 


 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 22.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.