Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Kypr – Nemusíte utratit mnoho jen proto, že jste na dovolené

   

Drahé resorty = drahá lákadla v malých obchodech

Všichni moc dobře známe pocit, kdy se chystáme na dovolenou a počítáme, kolik peněz je asi potřeba si vzít. Samozřejmě nechceme utratit víc než je nezbytně nutné, ale také si nechceme hlídat každou korunu, protože jsme přece na dovolené, tak co bychom řešili. Chceme si užít výlety, místní tradiční pokrmy, k nimž se v naší domovině jen tak nedostaneme a když už, tak za pořádný obnos, jelikož u nás se jedná o raritu.

Chceme si pořídit nějaké ty suvenýry, a to nejen pro sebe, ale také pro naše blízké a pak jistě i ten módní kousek, až přijde lichotka na to, jak dobře vypadáme, můžeme říct „To mám z dovolené na...“.

 

 

 

 

Spousta z nás si ale neuvědomuje, jak velká lákadla na nás v obchodech blízko hotelů čekají, a že vše v podstatě nemusíme pořídit za takovou „raketu“, pokud nebudeme líní a trochu víc si popojdeme za roh. Takovou zkušenost určitě člověk může dostat, pokud někde stráví delší dobu než pouze týden, nejlépe ovšem, když na daném místě stráví delší čas například kvůli zaměstnání. Tento článek bude zaměřen speciálně na Kypr, který patří mezi dražší resorty; je to tak hlavně v rámci vysoké návštěvnosti turistů z Ruska, Polska a Velké Británie.

 

Projděte se dále než na pláž

Z vlastní zkušenosti člověka, který na Kypru, konkrétně ve městě Ayia Napa, strávil tři měsíce, mohu tvrdit, že rozdíl cen v malých supermarketech a hlavně tzv. gift shopech, je značný i v rámci pár metrů. Čím dále jste od oblasti, kde se vyskytuje hotel na hotelu, a v podstatě čím blíže jste centru, cena za zboží klesá. Zdá se to jako nesmysl, protože u nás jsme zvyklí na zboží nejdražší právě v samém srdci města, ale věřte, je tomu opravdu tak. Je to z toho důvodu, že spousta turistů se od hotelu vzdálí maximálně na pláž nebo do obchodu přímo u hotelu. Kolikrát jsem slyšela většinu návštěvníků tvrdit to samé, a sice „To je jedno, kde to koupíme, tady mají v každém obchodě to samé“. Je to pravda. Ve většině najdete to samé, ale za podstatně rozdílnou cenu. Nebojte se vydat na delší procházku. Kypr není nijak obrovský stát. Města jsou od sebe vzdálená pár kilometrů. Udělejte si výlet a nakupte si za ceny, které se alespoň trochu blíží těm našim. Kdo by nechtěl dobře pořídit a ještě se někam podívat.

 

Ayia Napa  

Rozdíl ceny může být více jak o polovinu

Jako příklad nebo důkaz toho mohu poskytnout svou zkušenost s nákupem dárků pro své blízké. V nejbližím gift shopu se mi zalíbila dvě trika. O nějaké extra kvalitě se bavit určitě nebudeme, ovšem jako suvenýr nebo dárek z cest...proč ne. Cena jednoho kusu byla 4.20 , v přepočtu na české koruny kolem 110 Kč, což za jedno tričko je krásná cena. Nebylo tedy o čem přemýšlet. Ayia Napa, stejně jako jiné turistické resorty, je ovšem plná takový gift shopů. Tento zmíněný byl deset minut cesty do centra. Nicméně jiný, minutu od hotelu, nabízel podobné zboží, kde cena totožného trika byla 8.80 €. Materiál stejný, barva stejná, nápis stejný, a přesto o 4.60 € dražší. A víte, v jakém z nich bylo vždy více zákazníků? Správně, v tom dražším. Protože byl blíže k hotelu. Lidé, co jsou na dovolené, budou vždy volit tu pohodlnější cestu, i kdyby je to mělo stát více peněz. Takový je přece princip dovolené – hlavně pohodlí.

Pokud tedy neřešíte peníze a opravdu na dovolené chcete utrácet, tak tento článek vám asi nijak nezakoření v hlavě, ale pokud návštěvu u moře neberete jen jako „válečku“ na pláži a nesmyslené utrácení peněz, myslete na to všechno, až opět vyrazíte na cesty. Některé státy jsou dražší, některé jsou cenově přibližně stejné jako naše republika a některé jsou dokonce mnohem levnější. Nicméně všechny fungují na podobném principu. Nebojte se proto sednout na autobus (v Ayia Napě do bližších měst zaplatíte za hromadnou dopravu kolem 1.50 €) a poznat více než jen okolí, v němž jste ubytovaní. Vyplatí se vám to, věřte.

 

Dobré jídlo = odpovídající cena

Podobné rozdíly Vás budou čekat také v restauracích. Určitě si pečlivě vybírejte, kam se půjdete najíst. Pro lidi, kteří si zaplatí dovolenou v hotelu s 5 hvězdičkami a all inclusive, tato rada zřejmě nebude mít velký význam, ale pokud se chystáte do apartmánů (což vás vyjde podstatě levněji), čtěte dál. Opět sem mohu přihodit svou zkušenost s chodem kuchyně v hotelu a hotelovým servisem obecně. Nenechte se zmást už zmíněnými 5 hvězdičkami hrdě vystavenými na každém hotelu, kolem kterého projdete. Na Kypru je to trochu jinak. Většina lidí si myslí, že 5 hvězd je úroveň hotelu, co se jídla týká, servisu, designu apod. Samozřejmě. Tohle všechno hraje roli, ale ne tak zásadní, jak se zdá. Tady 5 hvězd není tak vydřených, stačí poskytnout pouze něco navíc, a sice například wellness, fitness centrum nebo tenisové kurty.

 

 

Většina hotelů má k sobě i restaurace, jež nejsou určené pouze pro hosty, ale i pro ostatní příchozí, kteří se chtějí dobře najíst. Kuchyň je ale většinou pro obě restaurace stejná, jak pro tu, kam chodí ubytovaní na snídaně, obědy a věčeře, tak pro tu, kam může chodit kdokoliv, ať už se jedná o hosta hotelu či nikoliv. V takových restauracích je tak cena mnohem vyšší než byste za úroveň jídla měli zaplatit. Budu se tedy opakovat. Nebuďte líní a popojděte si o kus dál, vyberte si podnik, jenž není zaměřený pouze na výdělek, ale který má pro vás určité kouzlo, věnuje se pouze přípravě pokrmů a nemá na starosti dalších tisíc věcí. Zde platí, čím méně, tím více.

 

Mapa - openstreetmap.org

 

Kypr je krásná země, stejně jako každá jiná má své osobité kouzlo a stejně tak jako každá má i své malé nevýhody. V případě Kypru jsou to opravdu vysoké ceny, nicméně i přesto si tuto zemi můžete užít. Nenechte se proto zlákat cenami, jež nemusíte ve skutečnosti platit. Dovolená neznamená jen nesmyslené utrácení peněz za zboží, co vám padne do oka u prvního stojanu. Na návštěve u moře byste si měli odpočinout, ale také s rozumem, abyste si mohli užít i ten pocit, až se vrátíte opět domů, do reality, a nemuseli dalších pár týdnů nebo měsíců počítat každou korunu jen proto, že jste se bezmyšlenkovitě „utrhnuli ze řetězu“ na jeden týden u moře.

Autor: Radka Dobešová

 

 

 

   Související články:

     
 

Zážitky z Kypru aneb návštěva Ayia Napa a Paralimni

 
 

Kypr - jih proti severu

 
 

Víte, kam vyrazit na podzim? Kyperská Ayia Napa je ...

 
 

Průvodce - Famagusta

 
 

Letiště Paphos (PFO)

 
 

Letiště Larnaca (LCA)

 
 

Letenky do města Larnaca 3 729 Kč - Skyscanner.cz

 
 

Larnaca vás uchvátí svými zlatými plážemi a extra .

 
 

Poleťte z Prahy na Kypr - Nikósie a zpět za 5. tis. Kč

 
 

Krátce - Limassol

 
     

 

 *Přehled last minute zájezdů na Kypr

 

Vložil/a: Daniel Česák 26.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.