Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Doprava (MHD) v Krakově

jižní části Polska se nachází Malopolské vojvodství, jehož metropolí je město Krakow. Žije tam kolem 770 tisíc obyvatel.

 

 

Pokud do tohoto překrásného města zavítáte, jistě budete k pohybu po všech jeho neuvěřitelných památkách využívat služby městské hromadné dopravy. A proto se společně podívejme, jak je dopravní obslužnost zajištěna.

 

Základem MHD je především dokonalá tramvajová a autobusová síť. Přímo ve vozech najdete automaty na zakoupení jízdenky, avšak pozor – automaty jsou pouze na mince. Pokud máte k dispozici jenom bankovky, musíte si jízdenku opatřit před nastoupením do dopravního prostředku. Vyvarujte se černé jízdy – revizoři zde konají svou práci velmi dobře. Jízdné se člení za základní, 20ti minutové, celodenní, dvoudenní, anebo 7denní. Součástí tramvajové dopravy je i tzv. rychlovlak – tramvajové trasy vede pod povrchem, a to linky 5, 50 a 51.

 

Mapa tramvajové sítě v Krakově

 

 

Opomenout nelze používání kol po městě. Bicykl je zde naprosto plnohodnotným, dopravu zajišťujícím prostředkem. Kola jsou naprosto všude. Za prvé je tu hodně půjčoven a za druhé dobře funguje systém výpůjčky kol (bikesharing), do nějž se zaregistrujete na kmkbike.pl, uhradíte požadovanou částku a obdržíte kód, kterým si na stanovištích vybrané kolo odemknete (půjčují se i  elektrokola). Půjčovné takto vyjde mnohem levněji než v běžných cyklopůjčovnách.

 

 

Pro turisty fungují vyhlídkové jízdy, které provozují elektrická vozidla pro osm osob, anebo třeba kočárové spřežení. A právě především turistům je určena „Krakovská karta“, která za určitý obnos nabízí zdarma vstupy do muzeí, cestu do solných dolů ve Věličce, cestu z letiště do města, a další výhody. Pro studenty je zakoupení karty zvýhodněno.

Autor: Jaroslava Linková

 

 

               
           

Mohlo by vás zajímat: Letiště Krakov (KRK)

 
           

Vlakové nádraží - Kraków Główny Osobowy

 
           

Na návštěvu do Krakowa, nejnavštěvovanějšího ...

 
               

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.08.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.