Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Na návštěvu do Krakowa, nejnavštěvovanějšího polského města

Krakow je po Varšavě největší polské město a mnohými je považováno za to nejkrásnější. Historii zde můžeme cítit doslova na každém kroku a na jedinečnou atmosféru města budete vzpomínat ještě dlouho po jeho opuštění. Výhodou pro českého turistu je relativní blízkost k českým hranicím i dobré spoje z České republiky.

 

 

Jak do Krakowa?

Především z Ostravy máme hned několik možností, jak se pohodlně dostat do Krakowa, přičemž jedna cesta nás může vyjít i na méně než 200 korun, za pětistovku se tam i zpátky dostaneme naprosto bez problému. Můžeme jet buď vlakem anebo autobusem, a to především spoji RegioJetu, Flixbusu či o něco dražšího TigerExpressu. Flixbusem se ovšem do Krakowa můžete dostat například i z Brna.

 

New Banner_468x60

 

Radost nám Krakow udělá hned na začátku našeho výletu výhodným umístěním zastávek. Krakowská hlavní autobusová i vlaková stanice se nacházejí hned vedle sebe na ulici Bosacka, která je velmi blízko krakowskému Starému městu, pro přesun nám stačí pár minut peší chůze.

 

Trasa jízdy autem z Prahy do Krakowa. Vzdálenost: 530 km. Čas: 5:33. Zdroj mapy - openstreetmap.org.

 

Náměstí - srdce krakowského Starého města


Pár tipů

• Krakow je docela levné město. Pokud vám něco přijde dražší než v menším městě v Česku, zkuste podobný obchod o pár ulic dál, v těch  nejnavštěvovanějších částech města mohou být některé věci předražené.

• Nijak drahá není ani městská hromadná doprava, ale většinu památek najdete relativně pohromadě v okruhu 2-3 km, takže po městě se dá bez problému pohybovat i pěšky.

• V úterky je do mnoha placených atrakcí a památek vstup volný!

• Polsko je tradičně velmi katolická země, díky čemuž můžeme v Krakowě najít především velké množství nádherných kostelů. Pokud hodláte některé z nich navštívit, je vhodné se podle toho obléci: tedy zahalit ramena a kolena.

 

Tipy na levné hotely

   
Cena na noc pro dva - 607 Kč
   

Apartament Masarska

Cena na noc pro dva - 1 402 Kč
   

Daisy Superior

Cena na noc pro dva - 1 501 Kč

 

Co navštívit?

• Hlavní náměstí je srdcem krakowského Starého města. Můžte zde nakoupit všemožné suvenýry, zastavit se v místní čokoládovně či navštívit radniční věž a užít si tak skvělý výhled na Krakow. Mimo jiné zde ovšem můžete navštívit ten nejkrásnější kostel v Krakowě, Mariánský kostel.

• Mariánský kostel je dominantou Hlavního náměstí s překrásným interiérem. Za vstup se platí 10 zlotých, nicméně pokud najdete vchod pro věřící, můžete do části kostela vstoupit zadarmo. Z věže se každou hodinu ozývá melodie zvaná hejnal, která se nehraje až do konce. Děje se tak na počest trubači, který byl při obléhaní města Tatary během hraní této melodie zasažen do krku šípem.

• Kostel sv. Vojtěcha se také nachází na náměstí a vstoupit do něj můžete za 2 zloté. Pochází z 11. století, čímž se řadí ke krakowských nejstarším stavbám. Pro českého turistu je zajímavý fakt, že je zasvěcen právě našemu svatému Vojtěchu, který do Polska uprchl před Boleslavem II., českým knížetem z rodu Přemyslovců, jenž se rozhodl Slavníkovce, tedy rod sv. Vojtěcha, vyvraždit.

• Pod Hlavním náměstí se nachází podzemí, ve kterém jsou vystaveny především archeologické nálezy. Můžete si zde užít jedinečnou atmosféru, ale za vstup si zaplatíte téměr 20 zlotých.

• Necelé dva kilometry od náměstí se nachází nízký vrch s názvem Wawel. Na něm stojí asi nejznámější krakowská památka: královský palác, který byl po staletí sídlem polských vládců, a katedrála sv. Stanislava a Václava. Navštívení tohoto místa je při návštěvě Krakowa v podstatě nezbytnost. Stejně jako centrum Krakowa je Wawel zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

• Na seznamu UNESCO můžeme najít i další památku, kterou je Krakow proslulý, a to židovskou čtvrť, tzv. Kazimierz. Na tomto místě se prolíná židovská i křesťanská kultura, nachází se zde několik skvostných synagog, ale i kostelů, jeden z nejstarších židovských hřbitovů v Evropě a také mnoho kaváren a restaurací. Tato část města se objevila ve slavném filmu Stevena Spilberga Schindlerův seznam.

 

Královský palác na vrchu Wawel


A okolí?

• Velmi blízko Krakowa se nachází Osvětim. Výlet do koncentračního a vyhlazovacího tábora není nic hezkého a z místa běhá mráz po zádech, nicméně v rámci vzdělávání je v podstatě nutnost tábor navštívit, abychom podobným událostem do budoucna předešli. Součástí je muzeum, kde se dozvíte spoustu zajímavostí a objevíte příběh jedné z největších tragédií v historii lidstva.

• Krásné místo, které se vyplatí navštívit, jsou solné doly ve Wieliczce. Objevíte podzemní chodby, kapličky, sochy, sály a komory vytesané v solné jeskyni a budete mít možnost objevit historii této UNESCEM chráněné památky.

 

 
                        Mohlo by vás zajímat: Letiště Krakow (KRK)
 

 

Ať už do Krakowa zamíříte sami, s přáteli nebo s rodinou, zaručeně nebudete zklamáni možnostmi, které město a jeho okolí nabízí. Jediné, čeho byste v Krakowě mohli mít nedostatek, je čas!

Autor: Simona Petrů


 

Přehled last minute zájezdů do Polska

Doprava (MHD) v Krakově

Vlakové nádraží - Kraków Główny Osobowy

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 25.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.