Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Doprava (MHD) v Portu

Porto je přístavní město v severozápadní části  Portugalska. Nejen, že je druhým největším městem země, ale po Lisabonu je také největším dopravním uzlem, a to silničním i železničním.

 

 

Na severním okraji města je situováno mezinárodní letiště Francisca de Sá Carneiro.

Historická část města je zapsána na Seznam kulturního světového dědictví UNESCO.

 

V Portu žije kolem 240 tisíc obyvatel, ale v celé metropolitní oblasti je to počet desetkrát větší. Navíc je Porto, společně s Lisabonem a Algarve, turisticky nejnavštěvovanější oblast Portugalska.  Z uvedených důvodů je důležité, aby doprava ve městě dokonale fungovala a nedocházelo ke zbytečným kolapsům.

 

V první řadě dopravu ve městě a nejbližším okolí zajištuje městská dráha, zvaná lehké metro - Metro do Porto. Jeho tratě jsou nadzemní, podzemní i pouliční. Metro – linka D, mimo jiné, projíždí i horním patrem mostu Ludvíka I. (Ponte do Luís I. - most je dvoupatrový, v dolním patře jezdí automobily; v obou patrech jsou chodníky pro pěší).

 

Mapa metra (pro zvětšení klikněte), zdroj: By Gitbi [CC BY-SA 3.0  (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

 

Nadzemní metro v Portu, zdroj - Diego Delso [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

 

Dalším prvkem dopravní obslužnosti jsou městské autobusy, které zde všechny jezdí na zemní plyn. Tramvajový provoz se zúžil jen na tři turistické trati: spoj 1 jezdí na náměstí Doura a linky 18 a 22 zajišťují dopravu ve vnitřním městě.

V Portu jsou k dispozici také lanovky –  ta pozemní spojuje konečnou stanici tramvaje č. 22 a dolní patro mostu Ludvíka I. a visutá kabinová lanovka vede z Vila Nova de Gaia ke klášteru Mosterio da Serra Pilar.

Pak je tu ještě vlaková doprava. Hlavní nádraží Porto-Campanhã se nalézá ve východní části Porta a vlaky Alfa Pendular zajišťují spojení mezi Lisabonem  a Bragou (přes Porto), ale i jiné dálkové spoje. V centru města je vlakové nádraží Porto – São Bento, z nějž vyjíždějí příměstské spoje do okolí Porta.

Důležitá je také lodní doprava, a to říční i námořní, obchodní i turistická.

Rozvoj dopravy je i nadále ze strany vedení města velmi podporován.

Autor: Jaroslava Linková

 

 

 

 

     
    Čtěte také:
   

Vše, co byste měli vědět o Portu

   

Portugalské letiště Francisco Sa Carneiro v Portu (OPO)

   

Vlakové nádraží v Portu - Sao Bento railway station

     

 

Vložil/a: Daniel Česák 16.07.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.