Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Vše, co byste měli vědět o Portu

en.wikipedia.org  Portugalsko své návštěvníky láká na krásné slunné pláže. Turisticky zajímavá jsou však i jeho města, např. Porto, které je jeho druhým největším. Jedná se o moderní kosmopolitní město, se sídlem významné univerzity.

Porto se nachází nedaleko břehu Atlantského oceánu. Jeho velikost láká i obchodníky a je zde vybudována silná průmyslová oblast okolo celého města. Toto město můžeme zařadit, spolu s Lisabonem a oblastí Algarve, mezi turisticky nejzajímavější destinace Portugalska.


Nejbližší letiště: Porto Airport

Web: www.aeroportoporto.pt/en

Kód: OPO

Trasa letu z Prahy do Porta

   Trasa přímého letu z Prahy do Porta, letenky vyhledejte na Kiwi.com


Samotné město proslulo také díky tomu, že jako jediné vyváželo do celého světa nenahraditelný a velmi žádaný artikl, kterým je portské víno. K jeho dopravě se využívala a stále ještě využívá řeka Douro, která je spolu s jejím hlubokým údolím přírodní dominantou města.

Historické centrum se díky své jedinečnosti dostalo až na seznam světových památek UNESCO. Je to hlavně díky tomu, že se zde nalézá nespočet památek z většiny stavebních slohů.

 

Fakta o městě

Obyvatelstvo: 240 000

Rozloha: 41,66 km²

Univerzita založená roku 1762

 

Turisticky lákavým místem je jistě nábřeží Cais da Ribeira u mostu Ludvíka I., které se běžně označuje za nejrušnější místo v Portu. K němu také můžeme přiřadit pěší zónu Rua de Santa Catarina, jedná se totiž o jednu z hlavních nákupních ulic ve městě.

Město je bohaté na historické památky, jako jsou kostely, různé stavby a muzea. Jedním z významných míst je určitě katedrála Sé. Původně se jednalo o románskou stavbu, která datuje svůj počátek do 12. století. Průčelí této katedrály je tvořeno dvěma čtvercovými věžemi a zdobeným oknem románského stylu. Ani katedrála se nevyhnula úpravám a v průběhu 14. a 15. století byla dostavěna gotická kaple a také byla obohacena o další gotické prvky. Nakonec byla upravena do barokního stylu.

Jedna z dominant panoramata Porta je Episkopální palác, pozdně barokní a rokoková budova, která byla až do 20. století sídlem biskupů.

 

  Tipy z booking.com:

 

PurpleHouse

Cena na noc pro dva - 652 Kč
 

Ana D'Ouro Apartment

Cena na noc pro dva - 1 088 Kč

 

Pokud se vydáte do Porta, určitě se budete muset projít po některém z mnoha mostů. Jejich vznik má na svědomí převážně hluboké údolí řeky Douro, které bylo překážkou pro obchodní cesty. Nejznámějším mostem a jednou z hlavních dominant města je dvoupatrový Most Ludvíka I., Ponte Dom Luis I., jehož stavbu řídil Eiffelův kolega Théophile Seyrig. Horní patro je využíváno městskou dopravou, ale také zde narazíte na pruh pro pěší.

 

cs.wikipedia.org

   Autor fotky: By Manuel de Sousa (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

 

Gustave Eiffel se však v rámci stavby mostů v tomto městě také realizoval. V roce 1877 postavil ocelový Ponte Maria Pia kvůli železnici, která spojovala Porto s Lisabonem. Tento most sloužil až do roku 1991.

 

Porto

   Zdroj: openstreetmap.org

 

10 minut od centra města se rozprostírá s více jak 800 živočichy Zoo Santo Inácio, více informací načerpejte na oficiálním webu - www.zoosantoinacio.com/?lang=en

 

Porto je druhým největším dopravním uzlem země. K dispozici je ve městě přístav, mezinárodní letiště a dvě nádraží. Hlavní dopravu však zajišťuje městská dráha, která se nazývá Metro do Porto a využívá pouliční, podzemní i nadzemní tratě. V roce 2014 měla dokonce 5 linek.

 

Metro (mapa)

Mapa metra

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, VIDEOS PORTUGAL Travel Tour, Průvodce Portem

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Porto, město známé nejen přístavem a vínem

Jak dlouho trvá let do Porta

Brno – Porto za 2 880 Kč

Tip na levný eurovíkend: letecky do Porta

Last minute zájezdy do Portugalska - přehled

Doprava (MHD) v Portu

Kde ve světě se mluví Portugalsky?

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 02.11.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.