Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Praktické rady     

Letecké společnosti a cestovní zavazadla

Ilustrační fotoJe to již nějaký ten pátek, co jsme vám podrobněji sepsali aktuální podmínky přepravy příručních a běžných zavazadel. Proto jsme se rozhodli napsat opět o aktuálních podmínkách přepravy zavazadel. Zvláště nedávno nám v tom udělal „chaos“ Wizz Air, který nově dělí příruční zavazadla na velká a malá.

 

Wizz Air a zavazadla

V podzimních měsících přišla aerolinka Wizz Air s nevídanou novinkou – zpoplatnila tzv. větší příruční zavazadla. Jde o vůbec první evropskou aerolinku, která se k tomuto kroku odhodlala Nově tedy Wizz Air rozděluje příruční zavazadla na malá (42x32x25 cm) a velká (56x45x26 cm). Ta velká jsou zpoplatněna částkou 10 €.

Co se týká odbavených zavazadel, tedy těch, které si neberete sebou do kabiny, platí hmotnostní limit 32 kg. A to je hodně. Při posledním letu jsme tak nějak pozapomněli, že Wizz Air má takto vysoký limit, a zbytečně jsme se snažili snížit hmotnost pod 20 kg. Navíc každý cestující smí odbavit až 6 zavazadel. Dohromady tedy smíte přepravit až 200 kg!

 

Kabinové neboli příruční zavazadlo

10 kg

42x32x25 cm

Zdarma

 

Kabinové neboli příruční zavazadlo

10 kg

56x45x26 cm

10 €/270 Kč

 

 

Běžné/odbavené zavazadlo

Doba letu max. 1:50 hod

Max. 32 kg

15 € za let, v letní sezóně a o Vánocích 25 € za let

Běžné/odbavené zavazadlo

Doba letu > 1:50 hod

Max. 32 kg

20 € za let, v letní sezóně a o Vánocích 30 € za let

 

Easyjet a zavazadla

Easyjet má příruční zavazadla zdarma. Max. rozměr je 56x45x25 cm. Cestující si smí vzít sebou zdarma jen jedno příruční zavazadlo. Max. hmotnost není stanovená. Nezapomeňte, že máte-li brašnu na notebook, je toto samo o sobě příruční zavazadlo. Buďto tedy své věci vložíte do brašny k notebooku, anebo notebook vložíte do vašeho batohu s věcmi. Za jednotlivé příruční zavazadla jsou považovány i tašky přes rameno, případně kabelky.

Běžných zavazadel smíte odbavit max. 8. Ovšem hmotnost všech nesmí přesáhnout 20 kg. Easyjet umožňuje přepravit i těžší zavazadla za extra příplatek. Počítejte, že za každé kilo navíc zaplatíte 250 Kč. Horní strop hmotnosti je 32 kg na jednotlivé zavazadlo. A aby to nebylo příliš jednoduché, easyjet umožňuje kombinovat vaše zavazadla s cestujícími ve vaší skupině. A tak můžete cestovat ve dvou, jeden bude mít zavazadlo 17 kg, druhý 23 kg, a je vše v pořádku. V pořádku to nebude, pokud ten druhý bude mít 24 kg.

Názorně to ukazuje tato ilustrace firmy easyjet:

Tyto varianty jsou povoleny

Easyjet zavazadla

 

Kabinové neboli příruční zavazadlo

Není váhový limit

56x45x25 cm

Zdarma

 

Běžné/odbavené zavazadlo

20 kg, max. 8 kusů

 

363 Kč/let při odbavení online
693 Kč/let při odbavení na letišti

Běžné/odbavené zavazadlo

Každé kg nad 20 kg, max. 32 kg

250 Kč/let

 

Ryanair a zavazadla

Ryanair si pravidla přepravy zavazadel hlídá snad nejpřísněji. Počítejte, že vaše příruční zavazadlo nesmí přesáhnout rozměry 55x40x20 cm, pokud se tak stane, budete jej muset odbavit jako běžné zavazadlo, nebo něco nechat na letišti. Maximální hmotnost je 10 kg, hmotnost se občas kontroluje. Je třeba si uvědomit, že pokud se budete snažit odbavit jako příruční zavazadlo cestovní kufr na kolečkách, k rozměrům se přičítají i kolečka. Můžete být vyzvání k vložení cestovního kufru do připraveného boxu. Pokud se kufr do boxu nevejde, nesplníte podmínky pro přepravu příručního zavazadla zdarma.

Běžné zavazadlo smí mít 15 kg. A každý cestující smí přepravovat dvě. Budete-li mít zavazadlo těžší než 15 kg, můžete si připlatit za každý kilogram 20 €. A to už není nízký poplatek. Maximální hmotnost zavazadla je 32 kg. Překročí-li vaše zavazadlo rozměry 81x119x119 cm, může vám Ryanair odmítnout odbavení zavazadla.

 

Kabinové neboli příruční zavazadlo

10 kg

55x40x20 cm

Zdarma

 

Běžné/odbavené zavazadlo

15 kg, max. 2 kusy

 

15 €/let/mimo sezóna při odbavení online

Běžné/odbavené zavazadlo

15 kg, max. 2 kusy

25-35 €/let/hlavní sezóna při odbavení online

Běžné/odbavené zavazadlo

2x15 kg

35 €/let/mimo sezóna při odbavení online

Běžné/odbavené zavazadlo

2x15 kg

45-55 €/let/hlavní sezóna při odbavení online

Běžné/odbavené zavazadlo

1x20 kg

25 €/let/mimo sezóna při odbavení online

Běžné/odbavené zavazadlo

Každé kg nad 20 kg, max. 32 kg

20 €/let

 

Vložil/a: Daniel Česák 02.01.2013


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.