Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Přístav Pythagorion – za nejsladším vínem až na samý kraj Evropy

Pythagorion je poklidné místo protkané pověstmi, choulící se mezi příbojem a svahy hor na jihu ostrova Samos, jednom z nejzelenějších řeckých ostrovů. Místo pro milovníky sladkých vín, klidu a pohody vyzařující v každé křivolaké uličce. Název přístavu byl odvozen od jména slavného filosofa Pytagora, který se zde narodil a proslavil se Pytagorovou větou, trápící děti ve školních lavicích i téměř 2500 let po jeho smrti.

 

 

 

Tajemství vína ze Samosu

Víno Samos Nectar je jedním z nejsladších muškátových vín na celém světě, které si zvolili ve Vatikánu, jako mešní víno. Mnozí turisté si jej nakupují domů ve velkém. Tato vzácná muškátová réva je na severních svazích hory Ambelos pěstována již od raného starověku a podle pověstí ji přímo na hoře popíjel sám vládce všech bohů Zeus.

         Se sklenkou v ruce můžete procestovat celý ostrov a ochutnávat opravdu výborná vína. V čem ale spočívá jejich jedinečná chuť? Místní o víně hovoří s láskou a tvrdí, že jejich hrozny jsou plné slunce. Vinice ošetřují výhradně ručně a soustředí se spíše na kvalitu než na výnosnost. Specifickou chuť révy dotváří klimatické podmínky. Rostliny jsou zavlažovány jen jednou do roka v zimním období od ledna do března a vinaři rostliny nezastříhávají, aby listy chránili kořeny před sluncem a půda si tak udržela svou vláhu. Za práci jsou vinaři odměněni hrozny zlatavé barvy s vysokým obsahem cukru.

         Skuteční milovníci vinařství mohou vyrazit z Pythagorionu na výlet do 14 km vzdáleného hlavního střediska ostrova, města Samos do muzea vinařství. V ceně vstupného jsou započteny i četné ochutnávky vína.

 

Výběr levného ubytování v této lokalitě

Tip na hotel: Belvedere   Cena na noc pro dva - 820 Kč
Tip na hotel: Αrgo Studios Cena na noc pro dva - 880 Kč
Tip na hotel: Pension Felippe Cena na noc pro dva - 912 Kč

 

Život v přístavu

         Přístav Pythagorion je poklidným letoviskem, kde nepotkáte mnoho turistů, jako v jiných částech Řecka. Nejspíš to tak je, protože moře v této oblasti je o něco chladnější. Přesto má Pythagorion svou menší pláž, kde můžete nerušeně odpočívat, koupat se v průzračném moři nebo se opalovat. Vstup do moře je pozvolný, takže je koupání vhodné i pro rodiny s dětmi.

Zajímavé může být i pozorování lodí v přístavu nebo návštěva středověkého hradu nad městem, který byl postaven z kamenů zaniklých antických staveb. V centru města naleznete celou řadu podniků, kde si můžete jen tak posedět nad kávou nebo sklenkou vína.

         Až vás město omrzí můžete vyrazit lodí na některý z neobydlených ostrůvků nebo na výlet do Turecka, které je vzdálené od letoviska pouze 1,5 km.

 

Kraj milovaný řeckým božstvem

         Město a jeho okolí je protkáno mnoha pověstmi o řeckém božstvu. Nejvýznamnější je zmínka o tom, že v Phytagorionu strávili své líbánky Zeus a Hera. Konkrétně je prožili v Héřině chrámu, ze kterého se do dnešní doby dochovaly jen ruiny. Přesto jsou pro město obrovským bohatstvím a jsou zapsané na seznamu UNESCO.

 

Autor: Ivana Rašková

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Přehled - řecké ostrovy

 

Seznam letišť v Řecku

 

Jak dlouho trvá let do Řecka?

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 17.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.