Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Kam zamířit do Provence? Zkuste Alpilly/Alpilles

Spojíte-li na mapě Provence pomyslnou čarou města Tarascon, Arles, Salon-de-Provence a Cavaillon, získáte obdélník regionálního přírodního parku Alpilly, jehož středu dominuje nepřehlédnutelné vápencové pohoří.
   
   

30 kilometrů dlouhé a 10 kilometrů široké Alpilly nepřehlédnutelně vystupuje z rozlehlé roviny území Comtat Venaissin a La Crau mezi řekami Rhônou a Durance jako velký hornatý ostrov. Roztodivné tvary hor, jejichž holé vápencové špičky ční do kraje, získávají s každou změnou světla další a další podobu. I to je důvod, proč tohle pohoří člověka stále dokola okouzluje. Dokáže být mírumilovné a krotké jak beránek, temně nepřístupné či zlověstně divukrásné. Je fascinující, jaké divadlo dokáže příroda sehrát...

 

Mapa Alpilles, zdroj: Bourrichon CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

 

V úrodných nížinách kolem se pak nesmírně daří olivám, ovoci i vínu. I čas tu plyne tak nějak po svém a ty, turisto, buď se přizpůsobíš a bude ti dovoleno stát se alespoň na chvilku vítanou součástí tohoto kraje, nebo si pojedeš dál ve svém uspěchaném rytmu, ale nikdy nepochopíš, nikdy nepoznáš, nikdy nesplyneš. Zůstaneš jen někým z miliónových davů lidí, kteří se tudy ročně proženou...

Oblast regionálního přírodního parku Alpilly je rájem pro člověka, který nehledá přeplněné hotely a masy lidí vyskládané na mořské pláži. Tady se vychutnává život pomalu, s chutí. I čas se tu táhne jako dobře vylisovaný olivový olej. Cestování po zdejších krásách i památkách nemusí být nutně sprintem za další odškrtnutou položkou v itineráři, naopak, může se stát velice příjemnou relaxací, dovolenou pro fajnšmekry.

Chápeme, že člověk, který jede do Provence poprvé, chce toho vidět co nejvíce, poznat všechno, o čem slyšel a četl, ale věřte, že to se ani při nejlepší vůli během jedné dovolené stačit nedá. Možná mnohem víc Provence poznáte, pokud zvolníte a budete si pobyt tady vychutnávat doslova "po provensálsku". A určitě nebudete zklamaní, rozhodnete-li se situovat svou dovolenkovou základnu právě sem.

 

 

 

 

Proč zamířit do Alpill?

Za přírodou

Regionální přírodní park Alpilly je potěšením pro všechny milovníky přírody. Naleznete tu poměrně vzácnou kombinaci suchých kopců a mokřadů, vytvářejících společně jedinečnou biodiverzitu. Vycházky za zdejší faunou a flórou tak patří k poměrně oblíbeným, tím nejzajímavějším zde vás provede 14 vyznačených turistických tras. Upozorňujeme jen, že během parného a suchého léta bývá vstup do pohoří Alpill pro nebezpečí vzniku požárů zakázán nebo omezen na ranní a podvečerní hodiny.

 

Les Alpilles près de Maussance les Alpilles.

Zdroj: Vi..Cult... [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

 

Za golfem

V srdci parku, na dohled zříceniny hradu Les Baux-des-Provence, rozprostírá se ekologické osmnáctijamkové golfové hřiště Golf du Domaine de Manville (někteří si ho možná pamatujete pod názvem Golf des Baux-de-Provence), za jehož podobou stojí známý golfový architekt Thierry Sprecher. Domaine de Manville zahrnuje kromě golfového hřiště také luxusní hotel, wellness zařízení, vily určené k pronájmu a také gurmánskou restauraci.

O něco jižněji, nad Mouriès, je vám k dispozici jedno z nejkrásnějších osmnáctijamkových hřišť v Provence: Golf de Servanes. Stojí za ním autorská dvojice architektů Sprecher & Watin. Domluvíte se tu kromě angličtiny a francouzštiny dokonce i slovensky.

Za památkami

Les Baux-de-Provence - opevněná vesnice s pozůstatky hradu Les Baux jsou vznešenou dominantou krajiny s bohatou historií. Ovšem: proudí sem ročně dva milióny návštěvníků, je tedy lépe sem zavítat mimo sezónu. Pár kilometrů dál od hradu vzniklo v bývalých bauxitových dolech audiovizuální centrum, tzv. Cathédrale des Images, s obrazy promítanými přímo na stěny z holého kamene.

Saint-Rémy-de-Provence - určitě si návštěvu tohoto města nenechte ujít, najdete tu jedinečné archeologické naleziště římského města Glanum, římský Triumfální oblouk a mauzoleum. Uměnímilovní návštěvníci se pak pouštějí městem po stopách malíře Vincenta van Gogha, který ve zdejším klášteře St-Paul-de-Mausole našel od května 1889 do května 1890 útočiště a namaloval zde na 150 pláten.

Abbaye de Montmajour - severně od Arles, na samém okraji regionálního parku Alpilly, stojí při silnici D17 ruiny rozlehlého románského opatství Abbaye de Montmajour. I to, co se dochovalo, svědčí o velkém významu tohoto místa. Chcete-li si dopřát krásný výhled do kraje, určitě vystoupejte do obranné věže.

Fontvieille - ve starém olivovém mlýně bylo vybudováno muzeum spisovatele Alphonse Daudeta, který sem situoval jeden ze svých románů. Jižně od Fontvieille naleznete zbytky dvou římských akvaduktů a šestnáctikolového vodního mlýna Barbegal.

Orgon - Vesnici Orgon na severovýchodním konci Alpill dodávají majestátní vzezření  trosky středověkého hradu, v němž se ve středověku vystřídala celá řada významných šlechtických rodů. Ve Urgonum a jeho Castrum de Urgone jsou zmiňovány ve středověkých textech z roku 1183 jako jedno z nejstarších míst v Provence míst postavených ve výšce. K vidění je v Orgonu řada dalších památek: gotický kostel Nanebevzetí panny Marie ze 14. století, kaple St-Véran, postavená v 10. století na místě římských lázní, brána připomínající starou vesnici La Savoie, brány původního opevnění, renesanční fasády a jiné pozůstatky dob dávno minulých.

Za specialitami

Olivy a olivový olej - oblast Alpill je vyhlášená skvostným olivovým olejem. Hned 16 zdejších komun smí označovat své olivy a olivový olej označením apelace A.O.P. Vallée des Baux de Provence. Doporučujeme například olej z mlýna CastelaS z Les Baux-de-Provence, který sbírá pravidelně ocenění na významných soutěžích olivového oleje (k nám dováží Provence Nature) nebo rovněž vysoce ceněný olej z Moulin des Barres ve vesnici Maussane-les-Alpilles. Určitě ochutnejte zdejší nakládané olivy a olivové tapenády. Velkou nabídku výrobků z oliv najdete na každém trhu.

Produkt regionálního přírodního parku Alpilly - zelené logo s olivovou ratolestí, sluncem a obrysem hor a Nápisem "Produit du Parc naturel régional des Alpilles" smí označovat pouze ty nejlepší ze zdejších potravin. Nejčastěji na ni narazíte na ovčích, kozích a kravských sýrech, smetanových mražených krémech a na mase. Logo smějí používat i některá ubytovací zařízení s přísně ekologickým provozem.

Víno - víno apelace AOC des Baux-de-Provence jsou lehká s nádherně ovocnou vůní. Určitě neuděláte chybu, budete-li poctivě ochutnávat.

Bylinky, ovoce, zelenina - vše, co dá zdejší země, najdete také na trzích. Zralé a slaďounké ovoce, zeleninu, nad kterou srdce plesá i nádherně vonící bylinky, tady je opravdu z čeho vybírat, tak se nenechte dlouho pobízet.

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Toulky kouzelnou Provence

 

Jak dlouho trvá let do Provence?

 

Letiště v regionu Provence

   

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.08.2014


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.