Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Toulky kouzelnou Provence

ProvenceProvence je nádherný kraj, který má svou nezaměnitelnou atmosféru. Mně se vybaví okamžitě fialová barva levandule, vůně moře, nádherná krajina a úžasná městečka, plná historie. No a pochopitelně nelze zapomenout na proslulé francouzské  vinice a vynikající místní víno.

 

 

Marseille

Začněme svou návštěvu v Marseille, druhém největším městě  Francie.

Jde o hlavní město regionu Provence, které je omýváno mořskými vlnami a je lemováno dvěma starými pevnostmi. Nicméně pokud jde o pevnosti, tak bezkonkurenčně nejproslulejší je pochopitelně pevnost If, kterou díky světoznámému románu Alexandra Dumase zná prakticky každý. A každý návštěvník Marseille chce nepochybně spatřit místo, odkud prchal románový hrdina hrabě Monte Christo.

 

Provence

 

Ostrov If s pevností stejného jména je od Starého přístavu Vieux Port coby kamenem dohodil. Vzdálenost asi 1 km zdolává denně řada lodí, převážející dychtivé turisty sem a tam. Návštěva tohoto ostrova, který je zahalen aurou tajemna a romantiky, je prostě nutností.

 

Provence

 

Starý přístav je obecně velmi zajímavým místem, takže když už sem zavítáte kvůli návštěvě ostrova If, není vůbec marné se zde zdržet o chvíli déle a projít se kolem pobřeží. Obdivovat je zde možné třeba dvě působivé pevnosti, a to St. Jean a St. Nicolas, které měly v minulosti především obrannou funkci. Dnes je možné v přístavu navštívit některou z místních tradičních kavárniček, hospůdek nebo si jen tak vychutnat místní atmosféru.

 

Provence

 

My jsme v Marseille strávili pouze jeden den, takže už jsme toho moc nestihli, ale navštívili jsme zdejší asi nejkrásnější historickou budovu, kterou je dle mého názoru Notre-Dame de la Garde, tedy Basilika Panny Marie Strážné.

 

Provence

 

Je to obdivuhodná stavba, která byla v 19. století vystavěna na místě, kde se stovky let nacházela původní kaple. Je považována za skutečný symbol Marseille a naprosto okouzlující pohled na město a okolí se naskytne každému, kdo není líný a vyleze na místní věž.

 

Provence

Provence

 

Avignon

Další den jsme se vydali do Avignonu. Avignon jsem znala už ze základní školy z hodin hudební výchovy, a to díky známé francouzské písničce o avignonském mostu. A teď jsem ho konečně mohla navštívit. A opravdu, byl tu shon.

 

Provence

 

Podle pověsti sestoupil z hor Ardèche mladý pastýř, který byl Bohem vyslán, aby postavil v Avignonu most. Pravdou je, že výstavba mostu začala už před 840 lety. Sice byl v historii několikrát opravován a přestavován, ale úsilí předchozích generací stálo za to.


Dalším významným místem je bezesporu Papežský palác, který patří mezi největší a nejvýznamnější středověké gotické evropské stavby. Byl sídlem několika papežů, antipapežů i kardinálů. Po návratu papeže do Říma Palais des Papes začal poněkud ztrácet svou bývalou slávu. Od roku 1995 se Papežský palác dostal na seznam UNESCO.

 

Provence

Provence

 

Arles

Jen malý kousek od Avignonu se nachází historické město Arles, které je proslulé svými historickými památkami, které zhusta pochází ještě z dob římského osídlení. Patří mezi ně Aqueduct Romain de Barbegal, tedy akvadukt, kderý již ve 2. Století př. n.l. rozváděl vodu do místních lázní i kašen.

 

Provence

Provence

 

Tipy na hotely v Arles

  Cena na noc pro tři - 1 020 Kč
  Cena na noc pro dva - 1 060 Kč

 

Jen o málo mladší jsou pozůstatky starověkého antického divadla.

 

Provence

Provence

A do třetice – římský amfiteátr z dob císaře Vespaciána.

 

Ne všechny však do Arles láká starodávná historie. Mnozí návštěvníci mají toto místo spojeno se jménem vynikajícího malíře, Vincenta van Gogha, který zde žil od roku 1888.

 

 

Nachází se zde kulturní centrum Espace Van Gogh, a to v místě nemocnice, kde se slavný umělec léčil po ztrátě ucha. Dnes jsme se zde mohli pokochat mnoha jeho díly a posedět v místní kavárně Café Van Gogh.

 


Na nádvoří je nádherná zahrada, která byla zrekonstruována a osazena květinami přesně podle mistrova obrazu, který zde namaloval těsně před svým odchodem do kláštera svatého Pavla v Saint-Rémy.

 

Provence

 

Saint Tropez

Naší další zastávkou se pak stalo přímořské městečko, které všichni známé z vynikajících komedií s Louisem de Funesem v hlavní roli, tedy do Saint Tropez.

 

 

Pochopitelně jsme nemohli nenavštívit proslulou četnickou stanici, která byla donedávna ještě v provozu. A bez nadsázky patří mezi turisticky nejvyhledávanější budovy ve Francii.

 

Provence

 

A kromě toho jsme se vydali také do místního přístavu, který patří mezi nejkrásnější místa na Azurovém pobřeží. Část tohoto přístavu zůstala zachována ve stavu prakticky nezměněné rybářské vesnice, která zde původně byla.

 

Provence

Provence

 

Zdejší pláž je něčím, na co jsou místní opravdu hrdí. Bílá, písčitá a nádherná. Kdo by odolal pokušení se vykoupat ve zdejší azurové vodě.

 

Provence

 

Saint Tropez vyvolává zcela oprávněně představy o místě, kde své přepychové jachty kotví miliardáři a kde se setkávají slavné osobnosti. Nezapomenutelný zážitek je strávit podvečer v přístavu, pozorovat moře, popíjet zdejší víno, přikusovat výborný sýr a jen tak si vychutnávat kouzlo okamžiku.

 

Provence

 

Provence je kouzelné místo, kde se cítím skoro jako doma a určitě se sem hodlám v budoucnu vrátit.


Provence

 

Autor: P.U.

 

 

Mohlo by vás taky zajímat:

Provence-Saint Paul de Vence

Klenot Provence: Marseille a její památky

Marseille, přístav plný života

Azurové pobřeží láká turisty i celebrity

Slunečné Nice, centrum muzeí i luxusu

Přehled last minute zájezdů do Provence

Polostrov Saint -Tropez

Letiště v Provence

Doba letu do Provence

 

 

 

 


 
 

Vložil/a: Daniel Česák 04.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.