Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Průvodce - Novorossijsk

Novorossijsk je městem nacházejícím se v Ruské federaci, konkrétně na jihu její evropské části. Žije zde více než 270 000 obyvatel.

 

 

Základní informace o městě

Novorossijsk leží na pobřeží Černého moře, není tedy divu, že se jedná o důležité přístavní město. Ten zde byl vybudován již na konci 19. století. Samotné město pak bylo založeno roku 1838. Název dostalo po historické provincii Novorusko. První známky osídlení lze však v tomto místě vystopovat už ve starověku, kdy zde existovala řecká kolonie.

Město se, přestože na první pohled určitě nemůže konkurovat evropským metropolím, získává stále větší pozornost návštěvníků. Ty na první pohled zarazí jednoznačně méně možností, například velké supermarkety, běžné v Česku i v menších městech, zde čekat nelze.

Ulicemi se zato nesou poměrně intenzivně stopy historie. Na druhou světovou válku zde upomíná nejeden památník. Vzhledem k tomu, že se jedná o přístav, městu nechybí ani námořní akademie, v níž jsou vychováváni noví adepti pro toto odvětví.

Kulturní život zastupuje místní divadlo, ve sportovním odvětví vyniká zejména fotbalový klub Černomorec Novorossijsk.

 

Poloha města, zdroj mapy - openstreetmap.org

 Okolí Novorossijsku

V okolí černomořského přístavu se v současnosti nachází vesnice jménem Kirillovka. Na konci 19. století ji založilo několik rodin pocházejících z Čech. Vesnic, kam se uchýlili původem čeští obyvatelé, existovalo nedaleko Novorossijsku více, do dnešních dní však přežila jen jedna.

Češi sem přinesli například dodnes uchovávanou vinařskou tradici, díky níž je tato oblast přední ruskou vinařskou lokalitou. První pěstitel vinné révy se jmenoval Heyduk a právě jeho zásluhou můžeme dnes ochutnávat například vyhlášené šampaňské pocházející právě z této lokality.

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 19.05.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování.