Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Vše, co byste měli vědět o Černém moři

MořeJe vlastně součástí Atlantického oceánu, se kterým je spojeno prostřednicím Středozemního moře, na které navazuje Bosporským průlivem. Tato úžina je také hranicí mezi Evropou a Asií. Stojí zde turecké město Istanbul, které je průlivem rovněž rozděleno na dvě části.

Odmyslíme-li si Bosporský průliv, je Černé moře vnitrozemské. Obklopuje ho pevnina, na které se rozkládají jednotlivé státy. Kromě  Turecka omývá břehy  Bulharska Rumunska Ukrajiny Ruska a Gruzie.

 


Rozkládá se na ploše 461 000 km², dosahuje hloubky 2 210 m.


Největšími řekami, které se do moře vlévají, jsou Dunaj, Dněstr, Dněpr a Don.

Za součást Černého moře (anglicky: Black Sea) bývá považováno také Azovské moře, které je od něj odděleno na severovýchodě Kerčským průlivem. Ze severu vybíhá do moře poloostrov Krym.

 

Poloha moře, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

Jeho vznik:

Za časů poslední doby ledové bylo Černé moře jezerem. Jeho hladina se nacházela o nějakých 180 metrů níže než je teď. Během ledových dob bylo odděleno od Středozemního moře. V tomto období byly nedostatečné dešťové srážky a přítoky řek nebyly dost velké nato aby jezero nevysychalo. Stejně tak klesala i hladina Středozemního moře, které bylo také vnitrozemským jezerem. Po jeho opětovném spojení s Atlantickým oceánem přes Gibraltarskou úžinu jeho hladina rostla a hladina Středozemního moře se začala přelévat i do Černomořského jezera. Pravděpodobně v souvislosti s tektonickou nebo sopečnou činností došlo nakonec k prolomení Bosporské úžiny.

Poč má v názvu černé? Není to podle jeho barvy jak bychom se mohli domnívat. Jmenuje se tak proto, že v podzimním a zimních období, kdy jsou na moři časté silné bouře, zemřelo velké množství  členů osazenstva posádek lodí. Černá barva tedy měla symbolizovat smutek nad ztracenými životy.

 

 Z turistického pohledu můžeme brát název Černé jako zavádějící, neboť voda je azurově modrá (průzračnost - 16 až 20m). Pobřeží nabízí ideální koupání díky pozvolnému klesání dna, písčitým plážím a příjemnému podnebí.

Voda v Černém moři obsahuje nízké množství soli (18, v největších hloubkách 22), nejsou zde ani jedovaté  ryby, ježovky nebo žahavé medúzy. Proto všechna pobřeží patří k ideálním místům na trávení dovolené rodin s dětmi.

 

Fotky pár obyvatel tohoto moře

    Actinia        Actinia       Modrá houba

 

                  Krab               Goby         Rybky /Goat fish

 

Aktuální teplotu moře naleznete zde

Zdroj: www.weatheronline.co.uk

 


         
                                        Důležité přístavy:  
      Oděsa Čornomorsk Kerč Batumi Varna  
      Jalta Sevastopol Samsun Trabzon Burgas  
      Poti Constanța Novorossijsk Soči    
                 

 

 

Tým vědců z University of Southampton objevil na dně Černého moře gigantické pohřebiště lodí

 

Badatelé z pojektu pojmenovaného Black Sea MAP (Maritime Archaeological Project) tento poklad odhalili zcela náhodou. Původně prováděli práce na geofyzikálním průzkumu Černého Moře. Při svém průzkumu objevili to co by nikdy neočekávali.

Na dně mořském spočívalo přes 60 vraků různých lodí vyrobených v době byzantské až po 19. st.

V hloubce 150 metrů a více je Černé moře totiž anoxické, což znamená, že kvůli malému množství světla a kyslíku tady nemůže žít řada organismů, kteří by za jiných okolností rozklad vraků uspíšili.

Místo nálezu ovšem vědci důkladně tají. Převládají totiž obavy, že by se hledači mořských pokladů mohli pokusit tento významný nález vyplenit.

 

         Zpráva byla zveřejněna: 21.9. 2017, zdroj web univerzity

 Poznámka: Kilogram mořské vody obsahuje průměrně 35 gramů solí.


Mapa, en.wikipedia.org


 
Tipy na levné letenky nejen do této oblasti naleznete zde
 

 

 

 

 

     
                       Mohlo by vás zajímat: Seznam moří  
  Teplota moří a oceánů  
     

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 24.03.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.