Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Plovdiv

Je druhým největším městem  Bulharska s necelými čtyřmisty tisíci obyvatel a administrativním, hospodářským, dopravním, kulturním a vzdělávacím centrem plovdivského kraje. Na mapě ho najdete uprostřed Thrácké nížiny, což je zhruba v polovině délky Bulharska.

 

Historie

Překvapivým zjištěním může pro někoho být fakt, že Plovdiv je hned po tureckém Istanbulu druhým největším městem v historickém mezinárodním regionu Thrákie. Jeho historie sahá hluboko před náš letopočet a podle archeologických nálezů se Plovdiv řadí mezi nejstarší města na světě. Existuje šest tisíc let a za tuto dobu nesl spoustu názvů: Kendros, Eumolpia, Philipopolis, Pulpudeva, Trimontium, Pulden či Filibe. Současný název se prvně objevil v písemnostech z 15. století.

 

 

 


Historické pamětihodnosti

Zejména ve staré části Plovdivu najdete jak starověké, tak středověké, ale i moderní památky. V dávné minulosti se Plovdiv rozkládal na sedmi kopcích. Do dnešní doby se zachovalo staré město se svými křivolakými uličkami a malými domky patřícími obchodníkům a řemeslníkům.

K nejstarším památkám patří starověké thrácké opevnění. Ve městě se nachází i spousta antických staveb, jako například starověký stadion, který byl nedávno zrekonstruován, nebo antické fórum s odeonem v centru města. Zážitkem je také velkolepý římský amfiteátr, ve kterém se po jeho rekonstrukci konají koncerty, opery i klasická dramata. Amfiteátr je zajímavý hlavně tím, že je vykopán v zemi a z pohledu turisty leží jakoby v jámě.

Připomínkou římského období je také pevnostní brána Chisar kapia, jejíž současný vzhled se datuje zhruba od 11. století. Z tohoto období pochází také mešita Džumaja ve starém městě, která je považována za nejstarší mešitu v Evropě. Z tureckého období zůstaly proslulé lázně Čifte baňa.

 

     
                              Předpověď počasí - Plovdiv  
     

 


Další zajímavosti

Nepřehlédnutelná je věž s hodinami, která stojí na vrchu Sachat od 16. století. Stroj byl instalován v roce 1812 a pracuje dodnes.

Ve městě se nacházejí i další památky, jako například tři kostely z 19. století, archeologické a etnografické muzeum, Národní divadlo a opera, pomník ruského cara Alexandra II. na pahorku Osvoboditelů, ze kterého je krásný výhled na celé město.

Za návštěvu stojí také klášter Bachkovo asi 30 km jižně od Plovdivu. Je to zděný komplex se dvěma arkádovými dvory a několika extravagantně zdobenými kostely a toto místo je oblíbeným turistickým cílem.

 

Ubytování

  Tip na hotel: Studio Argo Cena na noc pro dva - 510 Kč
  Tip na hotel: Studio M Cena na noc pro dva - 546 Kč

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Plovdiv2019, město Plovdiv

 

 

Současný Plovdiv

Novým městem prochází krásný bulvár bez  aut, na kterém najdete spoustu restaurací, hotelů a obchodů. Dominantním prostorem je náměstí Centralen s přilehlými parky a římskými vykopávkami. Začíná zde další bulvár Kňaz Alexandri vedoucí přes náměstí Stambolov směrem ke starému městu. Tato místa žijí dnem i nocí, lidé se zde procházejí, nakupují a využívají mnoha možností k občerstvení. Je zde klid, neboť doprava je pod centrem svedena do tunelů.

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.