Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Istanbul, skutečná brána Orientu

Istanbul, en.wikipedia.orgIstanbul, dříve také známý pod názvem Cařihrad, je hlavním městem Turecka. Díky své výhodné strategické poloze byl odjakživa důležitou křižovatkou na hranicích dvou světů. Jedna polovina města je evropská, druhá již patří do Asie. Právě zde začíná tajuplný a mystický Orient, takže označení Istanbulu jako brány Orientu je skutečně na místě.

 

 

Istanbul, en.wikipedia.orgPohled na město

 

Proč brána Orientu

Celá oblast, ve které postupně vznikl současný Istanbul, je nazývána branou Orientu především proto, že je to místo spojující Evropu s Asií a důležitá obchodní křižovatka. Již od minulosti tudy směřovaly cesty obchodníků oběma směry.

Díky evropskému a z druhé strany asijskému, konkrétně orientálnímu vlivu, nemá Istanbul jednotný architektonický styl. Evropská část byla ovlivňována byzantskou říší, což je patrné na mnoha historických památkách.

Historické centrum druhé části města pochází z dob Římské říše. Proto je tato rozmanitost a nejednotnost Istanbulu cílem turistů z celého světa, a především Evropany okouzluje a láká blízkost Asie a Orientu obzvlášť.

 

Zdroj videa: YouTube CC, Le Monde en Vidéo, Istanbul

 

Istanbul, en.wikipedia.orgPohled na Zlatý roh, Topkapi a Marmarské moře

 

Historické památky

Istanbul má tolik pamětihodností, jaké najdete jen v málokterém městě na světě. Pokud se ocitnete v tomto bizarním světě, kde se střetává evropská kultura s orientálními zvyky, dýchne na vás historie za každým rohem. Určitě byste neměli opominout alespoň ty nejvýznamnější památky.

 

Istanbul, en.wikipedia.orgPalác Topkapi

 

Nejstarší stavbou v celém městě je Konstantinův sloup, postavený již v r. 330 u příležitosti povýšení Byzantionu na hlavní město Římské říše.

Významnou památkou jsou také paláce Topkapi a Dolmabahce.

Nejznámějšími stavbami Istanbulu jsou ovšem Modrá mešita a pochopitelně Hagia Sofia. V Modré mešitě měl až do roku 1839 svou rezidenci sultán a stejně tak sloužila v minulosti jako reprezentační palác i Hagia Sofia. 

 

Istanbul, en.wikipedia.orgPalác Dolmabahce


Dominantou města je však Sulejmanova mešita stojící na jednom z místních kopců, takže je jí vidět ze všech stran. Tato stavba je mnohými považována za vrcholné dílo osmanské architektury.

 

Další zajímavosti

Vedle hlavních památek stojí v Istanbulu za prohlídku také Zlatý roh, Galantský most a hlavně nejrůznější bazary, které vás pohltí svým ruchem a orientální atmosférou. Především Velký Bazar, což je obrovské kryté tržiště (Capali Carsi) je pro Evropana neuvěřitelný. Zážitkem je rovněž orientální občerstvení, které si můžete dopřát ve městě na každém rohu.

 

 

               
            Předpověď počasí -  Istanbul  
               

 

Doprava ve městě

Železniční a autobusová doprava v Istanbulu - plán

MHD ve městě - plán

 

Metro, en.wikipedia.org

Istanbulské metro

 

V okolí hlavního města Turecka se nachází dvě letiště Ataturkovo (IST) a Sabiha Gökçen (SAW)

Airport, en.wikipedia.orgLetiště Ataturkovo


Letenky z Prahy do Istanbulu (SAW) ve vyhledávači letenek Kiwi.com v cenové hladině zhruba od 2 800 Kč (zpáteční letenky).

Letenky na Letiště (IST).

Istanbul

Trasa přímého letu, doba letu cca 3h

Istanbul

 

Napojení města na silniční síť - plán

Google mapa Istanbulu

Široká nabídka ubytování v destinaci Istanbul na booking.com.

 


*Autor úvodní fotky - volné dílo

Autor fotky - metra: By User: Darwinek (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

Autor fotky letiště - By Ercan Karakaş [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

 

Mohlo by vás zajímat:

Istanbul, Cařihrad nebo Konstantinopol?

Pegasus: Praha - Istanbul za 2 460 Kč

Na dovolenou do Turecka - Istanbul za 3 190 Kč!

V Evropě vzniká největší letiště světa, od října bude v ...

Letiště v Istanbulu

Doba letu do Istanbulu

 

 

 

 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 06.02.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.