Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Saratov

V Evropské části  Ruska, na řece Volze, která je největší řekou Evropy, leží město, zvané Saratov. Své jméno pravděpodobně dostalo podle tří žlutavých písečných kopců, jimiž je obklopeno: v tatarském jazyce Sary Tau – Žlutá hora.

 

Poloha města, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Saratov byl založen jako pevnost v roce 1590 tehdejším vládcem carem Fyodorem Ivanovičem. Ten nechal zbudovat podél řeky Volhy takových osadních pevností několik, aby ochránil jihovýchodní hranici svého tehdejšího státu.

Osadu stíhaly mnohé pohromy, jimiž lid značně trpěl – jednak nájezdy Volžských kozáků v čele se Stěnkou Razinem, jenž prý se zmocnil Saratova lstí; nájezdy Tatarů a údajně nejhůře zde bylo za Pugačova (kozák a vůdce selského povstání). V té době byl již Saratov významným obchodním městem.

 

 

V roce 1807 tu řádil mor, v roce 1811 město vyhořelo a v roce 1848 bylo zamořeno cholerou.

Po roce 1871, kdy bylo město napojeno na železnici, se zde datují počátky industriálního rozvoje.

V současnosti je Saratov významným městem s rozvinutým těžkým průmyslem: strojírenství – motory, energetická zařízení; letecký průmysl, chemický a petrochemický průmysl (těžba a zpracování ropy a zemního plynu). Dále je tu zastoupen průmysl oděvní, elektrotechnický, sklářský a potravinářský. Saratov je velmi důležitým vnitrozemským říčním přístavem. (Volha je umělými kanály propojena i s Moskvou).

 

Ubytování v této lokalitě

 

Business Hotel Irbis

Cena na noc pro dva - 1 170 Kč
 

Guest House Lotos

Cena na noc pro dva - 504 Kč

 

 

S rozvojem průmyslu v posledních letech se výrazně zvýšil objem zahraničního obchodu, což má pozitivní vliv na ekonomický rozvoj města i celé saratovské oblasti; negativem je však dopad na životní prostředí.

Mimořádným stavebním dílem je Saratovský most (2825m) přes řeku Volhu. V době své výstavby – stavba byla započata v roce 1958 a ukončena v roce 1965 – byl nejdelším mostem ve Svazu sovětských socialistických republik. 

 

 

Přes most v minulosti vedla trolejbusová trať, která spojovala Saratov s dvousettisícovým městem Engels, ležícím na druhém břehu Volhy. Trať byla z důvodu dlouhodobého havarijního stavu zrušena, ale po mostě je krásná pěší procházka s pohledem na Volhu i obě města. (Ve městě Engels je, mimo jiné, vojenská letecká základna pro ruské strategické bombardéry TU-95 a TU-160).

V Saratově žije kolem 840 tisíc obyvatel. Dopravu ve městě zajišťují autobusy a trolejbusy, důležitá je také vnitrozemská vodní doprava a železnice. Za trvání SSSR bylo plánováno i vybudování metra; jeho výstavba však zahájena nebyla. Město má mezinárodní letiště.

 

 

Avšak Saratov není jenom průmyslovým a obchodním městem.

Je městem vzdělání, kultury, vědeckým a výzkumným centrem a městem mnoha památek.

Vzdělávání a vědecký výzkum:                            

 • Státní Universita
 • Socio-ekonomická universita
 • Státní technická universita
 • Státní lékařská universita
 • Státní akademie práva
 • Státní zemědělská universita
 • Státní konzervatoř
 • Regionální umělecká škola
 • mnoho vědeckých a technologických laboratoří, propojených s velkými průmyslovými podniky

Lidé ve městě žijí bohatým kulturním životem, o čemž nasvědčují mnohá divadla a koncertní síně, muzea a galerie.  Za všechny jmenujme alespoň některé:                          

 • Divadlo ruské komedie
 • Akademické divadlo opery a baletu
 • Saratovská filharmonie
 • Muzeum Jurije Gagarina
 • Etnografické muzeum
 • Muzeum skla a další

 

 

O současném Saratovu by se dalo říct, že má svého ducha. Podařilo se zde dokonale spojit architekturu historického obchodního městečka s moderní výstavbou a moderním pulsujícím životem.

 

Autor: Jaroslava Linková

 

 


Mohlo by vás zajímat:

Přehled ruských měst

Pět největších jezer v Rusku

 


 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 27.01.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.