Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Pět největších jezer v Rusku

Největším ruským jezerem je Kaspické moře, jež se rozkládá mezi Evropou a Asií. Na jeho březích leží tyto státy:

  • Rusko – Dagestán, Kalmycká republika (jediná evropská oblast, kde převládá budhismus), Astrachaňská oblast
  • Kazachstán – rozkládá se ve střední Asii a jen malou částí zasahuje do Evropy
  • Turkmenistán – střední Asie
  • Írán – Íránská islámská republika, dříve Persie
  • Ázerbajdžán – největší a nejzalidněnější země v oblasti Kavkazu

 

Kaspické moře

 

Kaspické moře je jezero endorheické, což znamená, že jde o uzavřený hydrologický systém. Takováto jezera vznikala převážně v oblastech s nízkými srážkami. Nedochází k jejich odvodňování do oceánů – nastává rovnováha mezi přítokem s odpařováním a průsakem.

Tam, kde jsou velké srážky, eroze postupně vymílá odtokové kanály a voda z těchto exorézních jezer do oceánu odtéká.

Kaspické moře má protáhlý tvar a od severu k jihu měří 1200 kilometrů a jeho průměrná šířka je 320 kilometrů. Maximální hloubka činí 1025 metrů. Na jeho březích se nachází pět národních parků:

  • Astrachaňský národní park v Rusku, v deltě Volhy
  • Dagestánský národní park v Kizljarském zálivu
  • Krasnovodský národní park, skládající se ze dvou částí - v Krasnovodském zálivu a v okolí města Gasan Kuli
  • Kyzylagadžský národní park a Sirvanský národní park v Ázerbajdžánu

 

 

 

 

Druhé místo na žebříčku velikosti jezer zaujímá Bajkal, rozkládající se na jihu východní Sibiře. Jde o nejstarší a také nejhlubší jezero na světě; jeho největší hloubka je 1642 metrů. Leží na rozhraní tektonických desek - eurasijské a amurské, které jsou i v současnosti pohyblivé, čímž dochází k mnohým zemětřesením v této oblasti. Hlavními přítoky jsou řeka Selenga a Horní Angara a mnoho dalších menších říček; jediným odtokem je řeka Angara (Dolní Angara), která ústí do Jeniseje a tudy se voda z bajkalského jezera dostává do oceánu.

 

Jezero Bajkal

 

jezeře Bajkal žije kolem 1200 živočichů, z nichž ¾ jsou endemické (endemit je organismus, který se přirozeně vyskytuje pouze v určité lokalitě a nikde jinde na světě). Z ryb jsou tu zastoupeni především lososovití, zejména síh omul, což je právě ryba endemická; dále se tu loví jeseteři, lipani, síh jezerní. Jezero je mimo jiné využíváno k lodní dopravě, splavování dřeva, jsou tu rekreační oblasti s termálními prameny. Na jezeře je 27 ostrovů.

V roce 1996 bylo jezero Bajkal zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.


Třetí pozice patří Ladožskému jezeru.

Leží v evropské části Ruska – v Leningradské oblasti a Karelské republice. Je to největší jezero Evropy. Jeho průměrná hloubka je 50 metrů, ovšem nejhlubší místo měří 230 metrů (poblíž ostrova Valaan). Severní pobřeží je skalnaté s hlubokými fjordy a lesnaté, kdežto na jihu jsou na pobřeží valounové a písčité pláže a rostou tu borovice. Odtok vody z jezera zajišťuje řeka Něva.

 

Ladožské jezero

 

Na 4. místě je jezero Oněžské – druhé největší jezero v Evropě; rozloha je 9700 km2, na severu jezera je ostrov Kiži a na něm se nachází Muzeum ruské dřevěné architektury; jsou tu i dva dřevěné kostely z 18. století - část staveb byla na ostrov přivezena; ostrov Kiži je rovněž na seznamu UNESCO.

 

Oněžské jezero


Na 5. místě jezero Tajmyr v Krasnojarském kraji, v pohoří Byrronga; patří k nejsevernějším jezerům světa – od září do června zamrzá, v srpnu je teplota vody 7oC; je bohaté na ryby, především na siveny a síhy.

 

Tajmyrské jezero

 

Autor: Jaroslava Linková

 

 

 

 

Zdroj map: openstreetmap.org

 

Vložil/a: Daniel Česák 30.03.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.