Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Průvodce městem Sevastopol

Sevastopol je historické přístavní město v jihozápadní části Krymského poloostrova, ležící na pobřeží Černého moře. Jde o oblíbenou turistickou destinaci, která láká návštěvníky z celého světa nejen svými mořskými zátokami, ale také bohatou historií a řadou památek, muzeí, parků i divadel.

 

 

Místo bylo obýváno po staletí, ale oficiálně zde vznikl přístav až koncem 18. století, za vlády carevny Kateřiny, která pro něj také vybrala jméno.

Díky své vynikající strategické poloze byl totiž v minulosti Sevastopol významnou námořní pevností. Přesto se stal několikrát obětí nájezdů mongolských hord v období 13.-14. století. Naopak v 19. století, v období krymské války, splnil Sevastopol svou obrannou úlohu na jedničku a upomínkou na tyto události jsou dodnes mnohé památky, mezi nimi i socha a pomník admirála Nakhimova.

Z moře se do Sevastopolu vstupovalo tzv. Hraběcím přístavištěm, velkolepou mořskou branou do města. Mimo jiné sem tudy vstoupila carevna Kateřina II., jejíž sochu zde můžete spatřit dodnes. Svůj název přístaviště získalo podle hraběte admirála Vojnoviče, který patřil k zakladatelům Černomořské flotily. V současnosti je to výchozí bod mnoha lodních výletů. Za návštěvu nepochybně stojí Muzeum černomořského loďstva, kde se mohou hosté seznámit s historií Černomořské flotily od samého vzniku až po současnost.

Za jakýsi symbol Sevastopolu lze pak považovat Památník potopených lodí, který byl postaven na počátku 20. století a byl vybudován jako upomínka na ruské lodě, které byly použity pro zablokování vstupu do přístavu a jeho ochranu před napadením v průběhu krymské války.

Nicméně Sevastopol není jen přístav. Zavítat určitě musíte do katedrály sv. Vladimíra, která byla vybudována jako památník hrdinům obléhání Sevastopolu v průběhu krymské války. Obdivovat zde můžete jak neobyzantskou architekturu, tak i mramorový zdobený interiér.

Obdivovatelé umění si pak najdou své v Muzeu umění Sevastopol, kde se nachází jedna z nejúžasnějších uměleckých sbírek na Krymu, která čítá několik tisíc soch, obrazů i dalších předmětů z nejrůznějších období i mnoha zemí.

Neodmyslitelně je Sevastopol spojen rovněž s druhou světovou válkou. Patří mezi třináct měst s označením Město-Hrdina, a proto se zde nachází mnoho sovětských válečných památníků, včetně sochy Lenina.

Pro rodiny s dětmi je pak ideálním výletním cílem Delfinárium, kde se v létě konají denně představení a návštěvníci se mohou s delfíny i vyfotit nebo si s nimi zaplavat. Velmi oblíbené je také zdejší Akvárium, které obsahuje mnoho exponátů, ať již jde o živočichy Černého moře, ale i další faunu Středozemního moře či Tichého nebo Atlantského oceánu.

Blízko Sevastopolu se pak nachází Chersonesus Taurica, původní řecké město, kde byl pokřtěn Vladimír Veliký. V Dolním kostele, nedaleko zříceniny starodávné baziliky se nachází ostatky knížete Vladimíra.

Chersonesus je místo hodné obdivu, a to zejména díky úchvatným byzantským bazilikám s jejich mramorovými sloupy, proslulému Mlhovému zvonu, vyrobenému z roztavených tureckých děl, který byl po krymské válce odvezen do Paříže a do Sevastopolu se vrátil až v roce 1914. Ne nadarmo se tomuto místu přezdívá „ukrajinské Pompeje“.

Sevastopol je obklopen také krásnými zátokami, kde se ukrývají příjemné pláže a kde návštěvníci najdou mnoho příležitostí ke koupání. Během letní sezóny je zde k dispozici množství restaurací, barů, ale i dětských hřišť. Letní večery pak lákají k romantickým procházkám po promenádě.

 

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Přehled měst - Ukrajina

 

MĚNA A PLACENÍ NA UKRAJINĚ

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 22.05.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování.