Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Městská doprava v Moskvě

V Moskvě, hlavním městě Ruska, žije více než 12,5 milionu obyvatel. Je to nejlidnatější město Evropy a zároveň – cituji: „nejsevernější megalopole na světě“. Zajistit plynulou městskou dopravu v tak obrovské aglomeraci by se mohlo zdát nadlidským úkolem. Avšak dokonalé moskevské metro, které denně přepraví kolem 8 milionů cestujících, je důkazem toho, že to jde. Doprava s ním je nejrychlejší a nejspolehlivější.

 

 

Metro má 12 podzemních linek (z nichž jedna je lehké metro L1) a je největší v Evropě a i celosvětově patří k těm největším. Linky vyjíždějí z centra do těch nejvzdálenějších končin Moskvy. Na mnoha místech se vzájemně kříží, takže cestující mají spoustu možností přestupu. Jedna z linek se nazývá Kruhová (hnědé označení spoje) a ta na své trase spojuje všechny ostatní linky. Takže na přestup se nemusí třeba do centra, ale stačí se přepravit „na hnědou“.

Provoz metra začíná v 5.45 ráno a končí v půl jedné v noci. Intervaly příjezdů jsou kolem 1,5 minuty! V moskevském metru se nesmí fotit, ani se shromažďovat; tato striktní opatření platí od roku 2010, kdy došlo ve stanici Lubjanka k teroristickým útokům.

 

Některé stanice metra jsou vyhledávány jako architektonické skvosty – najdete tam obří mozaiky, kovové sochy zvířat či skleněné sloupy.

Cestování metrem je poměrně levné; jestliže se chcete v Moskvě zdržet více dní, obstarejte si dobíjecí kartu Trojka – získáte tak jízdné se zlevněným tarifem. Metro v Moskvě je neustále ve výstavbě – plánují se a staví nové stanice a trasy.

 

Mapa metra, zdroj: Sameboat, Wikimedia Commons

 

Doplňkově zajišťují dopravní obslužnost tramvaje – ve městě jsou rozvedeny dvě tramvajové sítě: jedna menší v západní části města a druhá velmi hustá se nachází na jihu a východě Moskvy. Tramvajových spojů jezdí kolem 40 a obsluhují 420 zastávek.

Autobusy a trolejbusy jezdí hlavně na okrajích města a v sídlištích.

Autor: Jaroslava Linková

 

 

    Mohlo by vás zajímat:
   

Vše, co byste měli vědět o Moskvě

   

Přehled letišť v Moskvě a její blízkosti

   

Jak dlouho trvá let do Moskvy?

     

 


 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 16.09.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.