Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Samara, město na břehu Volhy

Rusko není zrovna typickou destinací, kam by většina českých turistů toužila vyrazit na dovolenou. To je ale velká škoda, protože země má co nabídnout. Důkazem, že v  Rusku je skutečně na co se dívat, je město Samara. Jedno z největších měst Ruska a správní středisko Samarské oblasti. Najdete jej na levém břehu řeky Volhy ve středo-východní části Evropské poloviny země.

K vidění je tu mnoho historických staveb i moderní strojírenské závody. Popularita města stále stoupá a není se čemu divit. Koho by taky nelákalo podívat se na město, které Sověti po celých 44 let schovávali před turisty i před americkými špióny?

 

 

       Mapa - openstreetmap.org

 

Od pevnosti k moderní průmyslové metropoli

Samara byla založena na konci 16. století, jako jedna z pevností na Volze, která měla chránit zemi před nájezdy bojovných Tatarů. O sto let později už bylo z pevnosti město a jeho největší rozmach přišel ve druhé polovině 19. století s vybudováním železnice.

 

 

Významnou roli město sehrálo také v ruské občanské válce, kdy se stalo střediskem protibolševických sil. Protibolševický duch se tu však dlouho neudržel a roku 1935 přišla Samara na několik desítek let o svůj název. Byla totiž přejmenována po bolševiku Valeriánu Kujbyševovi na Kujbyšev.

Za Druhé světové války poskytlo město útočiště ruské vládě. Z Moskvy sem byly přesunuty úřady, pro případ, že by byla Moskva dobyta. Pro svého vládce Stalina tu dokonce vyhloubili pohodlný bunkr a v dnešní době tu vzkvétá především průmysl.

 

        Chrám sv. Jiří

 

Prohlídku Stalinova bunkru si nenechte ujít

Tehdejší Kujbyšev byl v případě potřeby připraven stát se plnohodnotným hlavním městem  Ruska. Proto se dnešní návštěvníci mohou podívat např. do Stalinova bunkru vybudovaného jako náhradní stan nejvyššího velení pro J. V. Stalina. Bunkr se nachází hluboko pod dřívějším krajským sekretariátem KSSS a dlouhá léta byl utajován. Pro návštěvníky je otevřen teprve od roku 1991.

Do bunkru se můžete podívat při skupinových prohlídkách. K vidění je Stalinova pracovna včetně mapy tehdejší fronty. Pokud toužíte vědět, jak se vládce a diktátor v jedné osobě cítil, můžete usednout na jeho židli za pracovním stolem, zvednout sluchátko a nasávat nepopsatelnou válečnou atmosféru.

 

Vojenská přehlídka, Samara

 

Kam vyrazit za kulturou?

Ač je to zvláštní, město na Druhé světové válce neboli Vlastenecké válce, tak trochu vydělalo. Z Moskvy sem nepřesunuli jen správní aparát, ale taky tzv. Velké divadlo. Po válce bylo sice Velké divadlo obnoveno v Moskvě, ale to samarské si dochovalo svou slávu dodnes.

Dále ve městě objevíte spoustu nádherných budov s typickou východní architekturou a protože zde žije dost islámistů, navštívit můžete také několik mešit.

 

               Samarské divadlo Maxima Gorkého

 

                Přehled muzeí v této lokalitě
Stalin's Bunker Vojenský bunkr z 2. světové války

www.bunkerstalina.com

Municipal Museum Cosmic Samara

Museum věnované vesmírnému programu  
Modernist Style Museum
Zaměření: moderní umění

http://samaramodern.ru

Volga Region Museum of Railway Machinery Určeno příznivcům kolejové dopravy

http://eng.rzd.ru

Samara Regional Art Museum Muzeum umění

http://www.artmus.ru

Samara Aviation and Space Exploration University Museum Muzeum vesmírného výzkumu

http://samaracosmos.ru

Museum of the Frog Žabí muzeum

https://vk.com/museum_frog

A.Tolstoy's Memorial Estate

Vzpomínky na slavného spisovatele

http://samlitmus.ru/index.php?option=com_content&view=article&id=145&Itemid=342

Memorial Museum of V.I. Lenin Muzeum na počest V.I. Lenina  

 

 

   Ubytování

 

Holiday Inn Samara

Cena na noc pro dva - 1 420 Kč
 

Ibis Samara

Cena na noc pro dva -   811 Kč
 

Hotel Loft

Cena na noc pro dva -   938 Kč

 

                                  Nejbližší aeroport: Letiště Samara (KUF)

 
Přímé letecké linky (bez přestupu) z Prahy do Samary nabízí aerolinky ČSA a Ural Airlines, doba letu cca 3h 35m, přehled letů např. ve vyhledávači letenek kiwi.com

 

 

Své místo si tu vydobyl i Haškův voják Švejk

Sochu vojáka Švejka vztyčili v Samaře na počest českého spisovatele Jaroslava Haška, který přišel do města bojovat společně s československými legionáři, ale nakonec přeběhl k Rudé armádě.

Dvoumetrová socha „Dobrého vojáka Švejka“ byla vztyčena ke 130. výročí Haškova narození. Socha pochází z dílny Alexandra Kukleva a představuje vojáka Švejka sedícího s dýmkou na sudu střelného prachu. Dílo má za úlohu další generace upozorňovat na nesmyslnost války.

 

 

Na procházku po nábřeží Volhy

Až si budete chtít trochu protáhnout nohy, běžte se projít na nábřeží. Překvapí vás nádherný výhled na mohutnou Volhu i dokonale upravené okolí. Užít si můžete 5 km dlouhou vycházku kolem řeky lemovanou množstvím stromových výsadeb, upravených písečných pláží, malých ostrůvků, květinových záhonů i řadou soch a sousoší. Nechybí ani fontány.

Ti, co touží po aktivnějších zážitcích mohou během léta vyrazit po Volze na tzv. Žigulevskou cestu kolem světa. Jedná se o plavbu kolem Samarské Luky, nezvyklé místo, které tvoří záhyb volhy a Isinský záliv. Samarská Luka je obrovský národní park s rozlohou 127 tisíc hektarů. Můžete zde vidět, desítky starých chrámů, památníků a mohyl. K vidění jsou tu také hory, skály, jeskyně, jezera a prameny. Celý park je protkaný sítí cyklostezek, takže je možné ho pohodlně projet na kole.

Autor: Ivana Rašková

 

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Racing Secret, Samara


 

Čtěte také:

Seznam ruských letišť

Nejrozšířenější vyhledávače letenek

Přehled ruských měst

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 07.11.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.