Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Saúdská Arábie chce přilákat turisty...

Oficiální název Saúdské Arábie je Saúdskoarabské království – název pochází od vládnoucího rodu Saúdů. Země je situovaná na Blízkém východě a svou rozlohou zabírá převážnou většinu Arabského poloostrova (největší poloostrov světa). Na severu jsou sousedy Arábie, Jordánsko a Irák, na východě má společnou hranici s Kuvajtem a Katarem (mezi nimiž se nachází Perský záliv) a Spojenými arabskými emiráty. Na jihu země sousedí s Ománem a Jemenem a západní břehy omývá Rudé moře.

 

 

Poloha Saudské Arábie, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

Hlavním městem Saúdského království je Rijád; i názvy dalších měst budete jistě znát – Mekka, Medina, Džidda, Jeddah, Zahrán. Saúdská Arábie je velmi konzervativní zemí se spoustou sociálních problémů (porušování lidských práv, diskriminace žen, domácí násilí, zneužívání dětí, růst kriminality, apod.).

 

Rijád

 

Jediným povoleným náboženstvím je islám; pětkrát za den probíhají modlitby po dobu cca 20 minut – tehdy je přerušeno veškeré ostatní dění v zemi. V období Ramadánu (postní měsíc) je zakázáno na veřejnosti pít, jíst i kouřit. V zemi je přísný zákaz požívání alkoholu. Doporučení turistům - tamní specifika a místní zvyky byste měli dodržovat. Pokud by byl český občan v zemi zadržen, je nutné trvat na kontaktu se zastupitelským úřadem ČR
Ženy musí na veřejnosti nosit abáju (dlouhý plášť) a přikrývají si vlasy. Muži by neměli nosit krátké kalhoty a trička bez rukávů. Na to, aby chování na veřejnosti odpovídalo muslimskému učení, často dohlíží mutawa – náboženská policie.

Přes to všechno, se v posledních letech snaží Saúdská Arábie více otevřít světu a rozšířit turistické možnosti, neboť už nechce spoléhat jen na příjmy z ropné těžby (umožnit to má reformační program Vize 2030). Dříve dostávali povolení vstupu do země pouze poutníci, kráčející do Mekky. Od příštího roku bude Arábie vydávat elektronická turistická víza, která mají stát 80 USD. Turistické nemanželské páry budou smět bydlet v jednom hotelovém pokoji; rovněž se bude moci v hotelu ubytovat samotná žena bez doprovodu.

 

Medina

 

Saúdská Arábie začne některé své ostrovy i lokality na 180 kilometrovém pobřeží Rudého moře přeměňovat v luxusní turistické resorty. Výstavba hotelů i s letištěm by měla být zahájena ještě v letošním roce. Turistům má Arábie co nabídnout – historické památky, krásnou přírodu, potápění ke korálům, exotiku. Otázkou zůstává, jak bude mutawa nahlížet na turistky v plavkách…

Autor: Jaroslava Linková

 

 

   
  Čtěte také:
 

Jak dlouho trvá let do Rijádu?

 

Letiště v Saudské Arábii

   

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.10.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Plánujete se potápět v zahraničí? Nezapomeňte si sjednat pojištění potápění. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.